Смъртта невинаги е трагична.

Или поне не в това румънско гробище, където мъртвите подмамват посетители с приказки за живота си.

Веселото гробище в северозападното село Сапанта разполага с колекция от над 1000 сложни дървени православни кръста, гравирани с цветни епитафии и детски рисунки.

В тази малка общност има малко тайни и каквито и недостатъци да е имал някой, когато е бил жив, те се превръщат в „гробно изкуство“ след смъртта му, разказва Daily Mail.

Този хумористичен подход, вкоренен в традиционната селска култура в региона, интригува посетителите.

Въпреки отдалеченото си местоположение - на около 600 километра северозападно от румънската столица Букурещ, това е една от най-добрите туристически атракции в страната.

„Виждал съм какви ли не туристи. Това гробище... не е просто гробище. Хората осъзнават, че това наистина е място, на което можете да се надсмеете над самата смърт“, казва 62-годишният скулптор Думитру Поп Тинку, който е изработил много от кръстовете.

Забравете за пръстта. Ние няма да бъдем погребани в гробищеНа Земята има около 101 милиарда мъртви, а още 7 милиарда души ще се присъединят към тях през следващия век

Някои смятат, че мястото е истински музей на открито.

През 1935 г. местният скулптор Стан Йоан Патра, който работи с дърво, реализира идеята да гравира епитафии и прости рисунки върху кръстове, като изработва общо 700 кръста до смъртта си през 1977 г.

На гроба му е посочено, че той е създателят на Веселото гробище .

Кръстовете струват между 2000 и 5000 леи (от 520 до 1300 долара), а създаването им може да отнеме седмици.

И докато някои от тях са забавни, други са просто тъжни.

„Тези текстове и изображения съдържат елементи, които ви напомнят за това какво е животът“, казва Тинку.