През годините някои градове в Америка, наред с оригиналните си имена, добиха известност и с прякори – Голямата ябълка, Градът на ветровете, Градът на греха…Как обаче са ги получили? Отговор на този въпрос дава ABC News.

1. Голямaтa ябълка, Ню Йорк

Повечето посетители на Ню Йорк не пропускат да опитат известната пица, бегели и хот-дог. Но не и ябълки. Защо тогава градът е наречен на плод?

Предполага се, че името идва от спортния журналист Джон Фитцджералд, който пише за така популярните през 20-те години на миналия век конни състезания тук. Смята се, че той го дочул от жокеи от Ню Орлеънс, които с любов говорели за Ню Йорк: “Мечтата на всяко момче, което е обяздило породист кон. Има само една Голяма ябълка. Това е Ню Йорк.”

Терминът е бил приет и постепенно разпространен от спортисти и музиканти. През 70-те години президентът на Нюйоркската конвенция и Бюрото за посетители Чарлз Джилет използва името в туристическа кампания, като го популяризира още повече.

2. Градът на ветровете, Чикаго

Чикаго се нарича Градът на ветровете заради ледените бризове, които идват от езерото Мичиган, нали? Докато това е буквално тълкуване, други смятат, че псевдонимът е създаден по друга причина.

Според популярна теория редакторът на "Ню Йорк Сън" Чарлс А. Дейна пише статия за политиците от Чикаго, като ги описва като "вятърничави". Говори се, че след тази статия са започнали да наричат Чикаго "ветровития град".

3. Градът на братската любов, Филаделфия

Името Филаделфия комбинира гръцките думи за любовта (филео) и брат (аделфос). И Уилям Пен, основателят на града, е този, на когото трябва да благодарим за това име.

4. Град на греха, Лас Вегас

Не е изненадващо, че Лас Вегас, дестинация, синоним на хазарт, алкохол и други пороци, е наречена „Град на греха“. На испански обаче името Лас Вегас се превежда като "ливади", което няма нищо общо с греха.

Градът е основан през 1910 година, а 20 години по – късно хазартът е легализиран. Днес това е един от най-големите градове в САЩ и освен с казината привлича и с богат културен живот.

5. Безгрижният град, Ню Орлиънс

В началото на 20 век тук има джаз клуб, наречен Big Easy през 1900 г., но името не било толкова популярно до 70-те години на миналия век. Тогава журналист дава името, сравнявайки го с Голямата ябълка, а по-късно, когато Джеймс Конуей публикувал криминален роман със същото име, псевдонимът се затвърждава.

6. Изумруденият град, Сиатъл

Хората, които са посетили Сиатъл (и дори тези, които не са), са наясно, че е известен със страхотното кафе и изобилни дъждове. Поради това, не е изненадващо, че градът е дом на множество паркове, включително Green Lake Park, Discovery Park и Arboretum на Вашингтон Парк. Именно заради богатата си зеленина той печели своя прякор .

7. Магическият град, Маями

Прякорът на Маями, "Магическият град", има по-малко общо с магьосничеството и повече с факта, че се превръща в град почти за една нощ. Богата вдовица на име Джулия Тутъл купува цитрусови насаждения в допълнение към парцел, който e наследилa, преди да се премести в района. Скоро тя убеждава заможните си приятели да разширят жп линията до там, да построят пътища и дори да направят курорт. И така до ден днешен, когато градът е любима туристическа атракция.