На днешния ден през 1955 г. излиза първият брой на Книгата на рекордите на Гинес. През годините тя става толкова популярна, че днес организаторите на Рекордите на Гинес получават по 50 000 писма от кандидат-рекордьори на година.

Как се става рекордьор? Хората поставят рекорди за какви ли не странни неща, като най-голяма мозайка от кафени чаши, например. За да не си губите времето, първо трябва да прочетете секцията „Рекорд ли е това?“ на официалния сайт на Книгата.

И така, ако сте се уверили, че вашето постижение може да се брои за рекорд, попълвате формуляр в сайта guinеsessworldrecеrds.cоm. Ще получите отговор с молба, която трябва да попълните. На официалните лица им отнема около 4-6 седмици, за да разгледат стандартната молба, която е безплатна.

Ако вашият рекорд е спешен, тоест по някаква причина трябва да се извърши в най-скоро време, има възможност за „Бърза молба“, която се разглежда за 3 дни, но струва 450 паунда.

След като разгледат първоначално молбата ви, организаторите ще имат нужда от още до 4 седмици, в които може да се наложи да се консултират с експерти. След това ще получите краен отговор, който може да бъде 3 вида – отказ, приемане на вашия опит за рекорд, заедно с инструкции и срокове за това как и кога да бъде поставен, или предложение за по-различен рекорд.

Трябва да извършите рекорда си съгласно специфичните условия, които Организацията е посочила в писмото си до вас и да съберете доказателствата точно така, както е било упоменато в същото писмо.

След като им ги изпратите, те могат да ратифицират (или не) вашият рекорд в срок от 6-8 седмици. Ако рекордът ви не е приет, те ще ви пишат точно какъв в проблемът и ще ви дадат препоръки за повторен опит.

Не е задължително по време на рекорда да присъства официално лице от Рекордите на Гинес. Всъщност, ако искате техен представител да дойде и да ратифицира на място рекорда, ще трябва да заплатите за това. На официалния сайт не са посочени цени, но кандидатите са предупредени, че освен такса, се заплащат всички разноски по транспорт и престой на официалното лице.

Такива официални лица има базирани в Лондон, Ню Йорк, Пекин, Токио и Хамбург. Официалното лице от Гинес ще връчи веднага сертификат (ако рекордът е успешен). Той/тя също така ще разговаря с медиите преди и след поставянето на рекорда и ще е на разположение да участва с вас в ТВ предавания и др.

Кой е най-често поставяният рекорд?

Някои рекорди са по-популярни от други и се подобряват често. Такъв е маратонът за ди джеи, при който се прави по един опит за подобрение всеки месец.

Друг често подобряван рекорд е този за най-възрастен човек в света.

Кой има най-много рекорди?

Индивидуално, човекът с най-много рекорди на Гинес е Ашрита Фурман. Сред рекордите му са: разсякъл най-много ябълки със самурайска сабя (26), изял най-много гроздови зърна за 1 минута, изминал е най-бързо една миля, жонглирайки с щека за билярд, изправена върху дланта му, вървял е 130 км с бутилка мляко върху главата си, издържал е най-дълго време, пазейки равновесие върху дъска, поставена върху консервна кутия и др.

Странни рекорди:

20 метра с 300 кг на гърба

Латвиецът Агрис Казелникс измина 20 метра с 300-килограмова щанга на гърба за 11.40 секунди. Рекордът е поставен в Милано на 18 април 2009 г.

Най-големи естествени гърди

Американката Ани Хоукинс Търнър е жената с най-голям естествен бюст. Тя има гръдна обиколка от 177.8 см.

Най-тежък самолет, теглен от човек

Канадецът Кевин Фаст тегли CC-177 Globemaster III, тежащ 188.83 тона цели 8.8 метра. Рекордът бе поставен на 17 септември 2009 г.

21 км бутайки бебешка количка

21 км е традиционната полумаратонска дистанция. Американката Нанси Шубринг е избягала разстоянието за 1 ч. 30 мин. по време на официален полумаратон в Мичиган на 15 септември 2001 г.

Най-дълго разстояние, преминато върху горещи котлони

Германецът Ролф Ирвен е изминал 22.90 метра по горещи котлони в Милано на 18 април 2009 г.

Най-новите рекорди

Най-интересното от рекордите на Гинес за 2011 г. може да видите тук.

Още рекорди в линковете след статията.