Едва ли ще се намери човек, който никога да не е гледал тенис мач, дори и за кратко. Топките, които се използват по време на игра, са с характерен зелен цвят и вълниста бяла линия. Те имат диаметър около 6,5 см и са изработени от каучук, покрит с филц.

Кое нещо е по-просто от производството на една топка? Сигурно се питате това. Истината е, че технологията има своето развитие през годините. Тя е сложна и интересна.

През 1480 г. например Людовик XI забранява да се произвеждат тенис топки от стомаси на овце или кози, а също така и да се пълнят с пясък, пръст, дървени стърготини и креда.

Технологията се променя и топките започват да се обшиват с филц, за да се намали износването. След това се минава към кожа и към гума, пълна с газ.



Като цяло процесът на производство се запазва почти същия до наши дни. Сега топките се изработват от две каучукови полусфери и се покриват с филц.

Невероятният живот на най-високоплатения тенисист в светаМиналата неделя Роджър Федерер спечели 18-а титла от Големия шлем

През 1972 г. тенис топките стават жълти на цвят, тъй като именно жълтото е по-забележимо на телевизионния екран. Диаметърът задължително е поне 6,35 см и не повече от 6,67 см. Теглото – 58,5 грама. Топката трябва да има отскок от 135 до 147 см при падане от височина 254 см на повърхността на корта.