TikTok е платформа, която осигурява доста добри приходи на много хора в цял свят.

Пример за това откриваме в арабските страни, където могат да се видят и положителни, и отрицателни примери.

Мохамед Гадур, например, прекарва по 4 часа на ден с мобилното си устройство, за да създава TikTok видеа. Той споделя, че тези усилия се отплащат добре и му носят месечни приходи между 1000 и 3000 долара, пише Би Би Си.

Макар TikTok да не е единственият източник на пари за Гадур, той е ключов. Мъжът споделя, че много от познатите му успяват да си докарат до 10 000 долара чрез платформата.

Гадур казва още, че създаването на рекламни видеоклипове за технологични продукти може да му спечели до 60% от стойността на продукта всеки път.

Според доклад на ООН, неработещите хора в арабските страни са 14.3 млн. през 2021 г. Повечето от тях са млади. Предвид възможностите на съвременните смартфони - техните камери и приложения, като TikTok, много от тях намират призвание в печеленето на слава и пари чрез кликове.

Така през последните години създателите на съдържание и инфлуенсърите станаха масово желана професия.

Мъск: Обмислям да напусна работа и да стана инфлуенсърНай-богатият човек в света направи това изказване без да дава повече подробности, пише Reuters.

На 30-годишна възраст Мохамед - египтянин, който живее в Саудитска Арабия, печели 10 пъти повече от журналист в арабския свят.

Може да спечелите 10 000 долара на месец от TikTok, ако искате. Всичко зависи от вашите последователи и съдържание, казва Исмаел Елабрас, местна знаменитост.

Исмаел, чийто псевдоним е "Elkhal", или "чичото" на арабски език, има почти милион последователи.

В отличие от Мохамед, 50-годишният ливанец генерира приходите си по друг начин. Той създава съдържание, което е насочено към хора, търсещи работа, имиграцията и възможностите за получаване на стипендия.

Да продаваш своя опит за пари е печеливша игра, казва той.

Не при всички обаче бизнесът потръгва.

Има и неуспехи

Стремежът към богатство и слава в TikTok в арабския свят невинаги води до успех. За някои това е пътят към затвора.

Пример за това са две жени от Египет, създатели на съдържание в TikTok. Ханин Хосам и Мауада ал-Адам бяха осъдени съответно на три години и шест години затвор в Египет за „трафик на хора“ – обвинения, които и двете отрекоха.

Жена e най-добре печелещият инфлуенсър сред шофьорите на камиони в YouTubeАнджелика Ларсон има 334 000 последователи в Instagram и 319 000 абоната в канала си в YouTube

Правозащитници казват, че двете жени са били преследвани като част от репресии от страна на египетските власти, насочени към влиятелни жени в социалните медии по обвинения, които нарушават правата им на личен живот, свобода на изразяване и недискриминация.

Силата на младите

Според Исмаил и Мохамед, има нова тенденция за генериране на пари сред младите потребители. Те молят другите да подкрепят техните проекти.

Наскоро младата сирийска певица Фиа Юнан събра около 25 000 долара дарения от потребители на социалните медии, за да запише песен.

Рами Асаф, изследовател по цифрова икономика в Училището за ориенталски и африкански изследвания (Soas) в Лондон, казва, че броят на хората, които правят пари от TikTok, често е преувеличен и че сумата, която получават, не винаги е точна.

Един от процент от потребителите генерират солидни печалби, но останалите не печелят достатъчно, тъй като нямат последователи.

Само популярните могат да печелят, казва Асаф.

Дори да имаш 1.2 милиона последователи в TikTok може да се окаже, че приходите са минимални.