Някои навици са инстинктивни, като този с пръскането на парфюма от вътрешната страна на китката и на врата. Логиката - за да бъде най-дълготраен ефектът от парфюма, той трябва да се поставя там, където тялото има по-висока температура.

За такива се смятат местата, където се усеща пулсът. Оказва се обаче, че няма никакви научни доказателства за това.

Парфюмирането на китките и врата е просто една традиция, която няма никакъв ефект върху миризмата или интензивността на парфюма, обяснява козметик-химикът Пери Романовски.

По думите му няма никакви доказателства в подкрепа на твърдението, че, тялото генерира повече топлина там, където се усеща пулсът на човека, което от своя страна може да подсили аромата на парфюма.

Вижте още: 15 неща, които всеки мъж трябва да прави или има, според Том Форд

Според Романовски топлината може да засили летливостта на съставките в парфюма, което да доведе до по-бързото изпаряване на молекулите и от там да се създаде усещането, че парфюмът има по-силна миризма. Това обаче може да стане, само ако мястото на пулсиране наистина е по-топло от останалите части на тялото, а според кардиолога Джефри Шуслер това не е така.

Пулсът се усеща там, където вените са по-близо до повърхността на кожата, но това няма да промени температурата на кожата, обяснява Шуслер.

Цялата тази погрешна теория се заражда в началото на 20 век, преди да се появят парфюмите с пулверизатор. По това време те били силно концентрирани и се продавали в бутилки с кристални тапи и използването им налагало изтриването на запушалката в китката и след това поставянето на парфюма с китката зад ухото.

В днешно време структурата на парфюмите включва горен, среден и долен аромат, разказва Романовски. Когато ги помирише, човек усеща първо горната част, обикновено това са ароматите на цитруси или цветя.

След няколко минути те изчезват и остават средните – на цветя, плодове и зеленина. Те се запазват няколко часа. Ароматите от долната част – тези на мускус и бор – са най-дълготрайни и се усещат най-продължително време.

Вижте още: Коледният каталог с подаръци за богатите

Етеричните масла са с най-висока концентрация, следват парфюмите и тоалетната вода (колкото по-висока е концентрацията, толкова са по-скъпи). Обикновено спрейовете имат повече от т.нар. топ аромати, докато рол-он и лосионите са по-дълготрайни, но не са толкова силни.

За да бъде най-ефективна употребата на съвременните парфюми, те трябва да се поставят на външната част на предмишницата, в косата или яката на ризата, ако искате наистина да имат по-дълготраен ефект.

Причината е, че маслата попиват в тъканта и така им отнема повече време да се изпарят. Внимавайте само с копринени и други деликатни тъкани.