Заможен бизнесмен, който живеел лусозно, платил едва 35.20 паунда (77.86 лв.) подоходни данъци, според разследване на BBC.

Франк Тимиш живеел под наем в пентхаус апартамент срещу 14 000 паунда (30 970 лв.) на месец и се хранел в най-изисканите ресторанти в Лондон.

Данъчната му декларация за 2017 г. обаче показва, че той е платил само 35.20 паунда (77.86 лв.) данъци, след като в нея посочил, че почти няма доходи от глобалната си бизнес империя.

Адвокатите на Тимиш твърдят, че той е спазил всичките си данъчни задължения.

Документите, с които са се сдобили от BBC Panorama и Africa Eye, също така разкриват как Тимиш е успял да постигне това.

Според тези документи, през 2017 г. Тимиш получил плащания на стойност 670 000 паунда (1.48 млн. лв.) от своя офшорен попечителски фонд.

Тези плащания са облагаеми с данъци. Малко преди да подаде данъчната си декларация обаче, Тимиш помолил фонда да преобразува плащанията в необлагаеми с данъци заеми.

След това било сключено споразумение за кредит със задна дата, като така заемите изглеждали напълно законни.

Според Джон Кристиансен от Tax Justice Network, всичко това изглежда като преднамерен ход с цел заблуда на данъчните власти и ако това е така, има доказателства, че това е данъчна измама и тя трябва да бъде разследвана.

От BBC също така са разговаряли с човека, който е ръководил попечителския фонд, помогнал на Тимиш да укрие доходите си.

Филип Колдуел е бил председател на фонда по време на срещата в Швейцария, на която е решено да се сключи договор със задна дата за подозрителните заеми.

Неговият подпис стои под протокола от срещата, но той твърди, че срещата не се състояла и че протоколът е фалшив: "Подписът е мой, но мога да кажа, че такава среща никога не е имало. Не съм бил там. По това време не съм бил в Швейцария."

Изтеклите документи също така предполагат, че Тимиш не е платил дори и пени данъци през 2016 г.

Неговите адвокати обаче опровергават появилата се информация и твърдят, че Тимиш е спазил напълно всичките си данъчни задължения и постоянно е получавал професионални консултации, за да е сигурен, че това е така.

Миналото на австралийско-румънския бизнесмен далеч не е чисто. Той има две осъдителни присъди за продажба на хероин през 90-те години и е участвал в редица фалирали миннодобивни компании в Африка.

Франк Тимиш също така има две компании на алтернативния инвестиционен пазар (AIM) на Лондонската фондова борса.

На едната от тях - Regal Petroleum, през 2009 г. бе наложена най-голямата глоба в историята на борсата, след като дружеството беше подвело акционерите относно откритие на петролно находище.

Regal Petroleum беше информирала инвеститорите, че очаква да намери петрол в Гърция, макар че знаела, че въпросният петролен кладенец е пресъхнал.

Според адвокатите на Тимиш, той единствено притежавал мажоритарен дял в Regal и не е бил част от борда на директорите по времето, когато на компанията е наложена рекордната глоба.

Според тях "Тимиш е бил лично разследван от английския финансов регулатор и срещу него не е открито нищо нередно във връзка с ролята му в Regal Petroleum."