„Стъкленият таван“ на човешкия живот беше определен на 115.7 години за жените и 114.1 години за мъжете.

Холандски учени твърдят, че въпреки увеличаването на продължителността на живота, жените не могат да доживеят до повече от 115.7 години, а мъжете – до повече от 114.1 години. Статистиците от университета в Тилбург и Ротердам анализирали данни на 75 000 холандци, които обхващат трите последни десетилетия.

Тяхната точна възраст в момента на смъртта им е била регистрирана, обяснява професор Джон Ейнмал - един от тримата учени, осъществили изследването.

„Средно хората живеят по-дълго, но най-възрастните сред нас не са станали по-възрастни в последните 30 години“, казва проф. Ейнмал, цитиран от френския вестник Le Figaro.

“Безспорно сме изправени пред стена. Очевидно продължителността на живота е нараснала“, казва той, подчертавайки, че броят на хората на 95 години в Холандия почти се е утроил.

„Но таванът, сам по себе си, не се е променил“, констатира той. Хората вече не доживяват до дълбока старост както преди.

Продължителността на живота е средната продължителност на живота, която хората от определена възрастова група могат да достигнат. Това е мярка за благосъстоянието на обществото.

Резултатите на холандските учени допълват тези на учените в САЩ, които определиха сходен таван миналата година. Холандските изследователи обаче допълват, че хората не могат да достигат до дълбока старост както преди.

Джон Ейнмал и колегите му констатирали това, след като установили, че не се наблюдават колебания в максималната продължителност на живота.

Някои хора обаче опревергават нормите, като французойката Жан Калман - най-дълголетния човек в света, чиято дата на раждане е удостоверена. Тя почина през 1997 г. на 122 години и 164 дни.

Заключенията на холандските учени трябва да бъдат публикувани „идния месец“, допълва професор Ейнмал.