Почти всички водещи политици и лидери днес признават, че са музикални фенове.

Британският премиер Гордън Браун е страстен почитател на "Арктик мънкис", които, според него, били идеалното средство за добро събуждане.

Ирландските рокаджии от The Thrills и Jay-Z пък си извоюваха истинско президентско признание, след като техни парчета се озоваха в айподите на бившия американски президент Джордж Буш-младши и на настоящия лидер на САЩ Барак Обама.

Френският президент Никола Саркози, естествено, е почитател на творчеството на третата си съпруга Карла Бруни.

Дори Кремъл сега се тресе от звуците на "Дийп пърпъл", защото руският президент Дмитрий Медведев още от млад е голям фен на тази банда.

Интересно е обаче да разберем какви са и музикалните предпочитания на онези политици, които са смятани за черните овце на международната политическа сцена, или пък дори на някои от най-отявлените терористи. Дали техните музикални вкусове пораждат също толкова голяма ненавист, колкото и техните действия, пише британският в. "Гардиън".

Осама Бин Ладен

През 90-те години на миналия век лидерът на Ал Каида - Осама бин Ладен, заяви открито, че музиката e "флейтата, на която свири дяволът". Оказва се обаче, че в скрития си от чужди погледи личен живот, терорист номер едно съвсем не е бил чак толкова отявлен враг на музиката. Това разкритие направи суданската поетеса Кола Буф.

В автобиографията си пищната дама твърди, че през 1996 г. е била секс робиня на Бин Ладен и е била затворена в дома му в Мароко, където почти непрестанно кънтяла музиката на "Ван Хален" и на "Би фифти тус".

Музикалният идол на Бин Ладен обаче била американската певица Уитни Хюстън. За нея терорист номер едно в света признавал, че това е най-красивата жена, която той някога бил виждал. Кола Буф си спомня, че Бин Ладен си мечтаел да се запознае с певицата, да й купи имение в предградие на суданската столица Хартум и да убие съпруга й Боби Браун. Така че сега ако ФБР или ЦРУ искат да заловят най-търсения терорист в света, то е достатъчно да отпечатат листовки, в които да пише, че Хюстън вече се е развела с Браун и да ги натоварят на някои от безпилотните самолети, с които обикновено американските военни обстрелват пограничните афганистано-пакистански райони, където се смята, че се крие Осама. Когато самолетът, пусне листовките там, Осама сам ще излезе от скривалището си, шегуват се музикални експерти.

Муамар Кадафи

Подобно на камилите, кускуса и малката "Зелена книга" (авторския труд на либийския лидер Муамар Кадафи, в който той излага политическите си възгледи), в Либия велик е също и Лайънъл Ричи. Либийците учат английски от текстовете на песните му, а парчето "All Night Long" е неизменна част от либийските семейни тържества. Това е така, защото Лайнъл Ричи е любимият изпълнител на либийския лидер. Доказателство за тези музикални предпочитания на полковник Кадафи е фактът, че през април 2006 г. той кани Лайънъл Ричи да изнесе концерт в Триполи. Това е така нареченият "Концерт на мира", посветен на 20-ата годишнина от американските въздушни удари над Триполи, в които загива осиновената дъщеря на Кадафи - Хана.

По време на шоуто Лайънъл Ричи обявява от сцената: "Днес ще отдадем почит на Хана, защото нейното име е свързано с посланието за мир, което отправя този концерт". Тези думи трогват полковник Кадафи и след концерта той е сред първите, които се нареждат на опашка за автограф от Лайнъл Ричи. А когато на следващия ден певецът се разхожда из Триполи, изведнъж той се озовава заобиколен от множество момичета, които твърдят, че именно те са сляпата жена от видеото към световноизвестната му балада "Hello" и които започнат да имитират хореографията от клипа му.

Любовта към ритъм енд блуса определено е в кръвта на клана Кадафи, защото в началото на тази година стана ясно, че синът на либийския лидер - Ханибал, нашумял заради няколко случая на домашно насилие, бил толкова разчустван от песните на Бионсе, че платил 2 милиона долара, за да я чуе как пее на частен концерт в Новогодишната нощ в клуба Ники бийч, на карибския остров Сейнт Бартс.

Ким Чен-Ир

Севернокорейският лидер Ким Чен-ир може и да е забранил в страната му открито да се слушат рок парчета вместо патриотични военни маршове, но той в действителност също си пада по модерната музика. Твърди се, че в частния му влак дори имало помещение за караоке, където да пее на воля по-съвременни западни парчета.

Миналата година Ким Чен-ир дори изуми международната общност, като покани рокаджията Ерик Клептън да изнесе концерт в Пхенян заедно с Нюйоркския филхармоничен оркестър. Така Клептън щеше да стане първата западна музикална звезда, която е пяла на живо в Пхенян. Засега обаче певецът отказва да изнесе подобен концерт заради твърденията за нарушаването на човешките права в Северна Корея.

А причината Ким Чен-ир да реши да покани Клептън за подобен концерт е всъщност вторият син на севернокорейския лидер - Ким Чен-чол. Той е страстен почитател на Клептън. През юни 2006 г. той дори беше забелязан от японска телевизия да следва Клептън по време на няколко етапа от турнето му в Германия. Тогава синът на севернокорейския лидер, който е възпитаник на швейцарски университет и за когото се твърди, че страда от рядка болест, караща организмът му да произвежда прекалено много женски хормони, присъствал на 4 концерта на Ерик Клептън, придружаван от приятелката си и от бодигардовете си.

Махмуд Ахмадинеджад

Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад може и да критикува остро всичко западно, но май ще се окаже, че той е почитател на Крис де Бърг. През декември 2007 г. той дал разрешение на молбата на нашумелия с баладите си певец да изнесе концерт на стадион в Техеран. През юли 2009 г. обаче Крис де Бърг се отказа от намерението си за изява на иранска територия заради нарушаването на основните човешки права по време на потушаването със сила на протестите на ирански опозиционери срещу преизбирането на Ахмадинеджад на президентския пост.

Очевидно обаче британската поп звездата Мориси няма подобни угризения на съвестта, защото излезе на яве, че той е поискал от иранските власти да му разрешат да пее в Ислямската република. Мориси внесъл молбата си в иранското министерство на културата още преди 2 години и досега не я е оттеглил. Засега обаче иранските власти така и не са отговорили на нея. Очевидно музиката на поп звездата не се харесва на иранския президент.

Талибаните

Когато говорим за музикални предпочитания на най-отрицателните герои на съвремието, засега поне е известно какво не харесват талибаните в Афганистан. Трън в очите им е първата афганистанска рок група, носеща името "Кабул дриймс" /в превод "Кабул мечтае"/. Бандата е създадена през декември 2008 г. от трима младежи, принадлежащи към 3 етнически общности в Афганистан. Това са вокалистът Сулеймон Кардаш, бас китаристът Сидик Ахмад и барабанистът Мужтаба Хабиби. В края на миналия век, по времето на режима на талибаните тримата са живели в изгнание в Пакистан, Иран и Узбекистан, където са имали възможност да свирят в местни рок банди и да се запознаят със съвременните тенденции в рокендрола. Когато след падането на режима на талибаните, тримата музиканти се върнали у дома, те решили да създадат собствена рок банда, за която сега твърдят, че е първата по рода си в Афганистан. И понеже тримата говорят на родните езици на трите етнически афганистански общности, от които произхождат, те решили да пеят на английски език - на общия език, който научили в годините на изгнаничеството си. Така, според тях, песните им ще достигнат по- голяма аудитория в Афганистан и извън пределите на страната.

Засега "кабулските рок мечтатели" пеят само на частни партита и на обществени церемонии в родината си. В Афганистан все още няма нощни клубове и дискотеки, където те да се изявяват. А организирането на по-големи концерти по местни стадиони е доста рисковано начинание заради опасността от терористични нападения на талибанските бунтовници, за които рокендролът, особено пък този, изпят на английски език, си остава дяволска музика.

Източник: БТА