След водата чаят е най-популярната напитка по света. Тя има много доказани ползотворни въздействия върху човешкия организъм, сред които намаляване на рисковете от депресия и определени видове рак, паркинсон и деменция.

Хората остават с впечатлението, че колкото повече чай пият, толкова по-добре. Ново изследване обаче сочи, че това не е точно така. На практика, определени видове чай биха могли да имат негативно въздействие върху здравето при прекомерната им консумация.

Ето и потенциалните рискове:

Тежки метали

През 2013 година изследване на Journal of Toxicology, направено с тестването на 30 различни чая, е открило следи от олово и други тежки метали, които могат да доведат до сърдечно-съдови и бъбречни проблеми.

73% от изследваните чаеве, варени в продължение на три минути, както и 83 от тези, варени 15 минути, са съдържали нездравословни нива на алуминий в тях.

Изследване от 2015 година пък сочи, че чаевете с добавена лимонина киселина се отличават със завишени нива на алумини, кадмий и олово.

Флуорид

Според изследвания, публикувани през 2013 година, нивата на флуорид при евтините чаеве значително превишават тези при по-скъпите. Те превишават количеството на препоръчителен флуорид на ден. Вредното вещество е три пъти по-малко при по-скъпите брандове.

„Колкото по-висока е цената на един чай, толкова по-малко е съдържанието на флуорид в него“, се казва в доклада на Лоура Чан, професор в университета в Дерби, ръководител на изследването. Разликата според Чан най-вероятно се предопределя от различната техника и технология, използвана при бране на чая.

Пиролизидни алкалоиди

Изследване, направено през ноември 2015 година от списанието Food Chemistry, е анализирало състава на 44 билкови чая, предназначени за бебета или кърмачки. В 38 от тях, или 86%, е открито наличието на тези вредни алкалоиди - токсини, произвеждани от някои цветя.

Тези алкалоиди са особено токсични за бебетата, които са много по-чувствителни към вредното им влияние поради ниското им тегло.

Как да се опазите от вредното въздействие на чая?

На първо място, специалистите препоръчват да избягвате чаеве от силно замърсени региони като Китай, Индия и Шри Ланка, според Гери Шварфенбег от University of Alberta. Чаят - особено от Китай, често има в себе си следи от олово и алуминиъ, коментира Шварфенбег.

Обмислете консумацията на „бял чай“. Неговите листа са млади и нямат много време да абсорбират тежки метали в себе си.

Друг начин да се неутрализира негативното въздействие на тежките метали е да се приемат минерали и витамин D.

На второ място, специалистите препоръчват да избирате чаени листа пред алтернативите за чай от пакет или лимонен чай.

За предпочитане е чаят от „цели листа“, препоръчва Магдалена Сковрон от Poznan University of Technology в Полша.

За да се предпазите от негативното въздействие на флуорида, специалистите препоръчват да варите чая по-малко и да се придържате към премийните производители, особено ако консумирате по-големи количества.

И на последно място експертите препоръчват да сменяте чая и производителя.