Ако преброите часовете, които прекарвате седнали, ще разберете, че са много повече, отколкото предполагате.

Средностатистическият възрастен американец, например, седи повече от 8 часа на ден, като този период дори е по-дълъг при тийнейджърите.

Седенето оказва толкова голямо отрицателно влияние върху здравето ни, че може да доведе до няколко хронични заболявания.

Глютеалната амнезия, известна и като Синдром на мъртвия задник, е едно от тях. Това състояние се получава, когато мускулите на дупето са увредени, като може да засегне гърба, коленете и други части от тялото, посочва Bright Side.

Страдате ли от този синдром и как да се справите с него?

Опасността от седенето неподвижно с часове

Седенето дълго време е един от растящите проблеми за съвременното обществено здраве. И едва ли има нещо изненадващо в това. То води до високо кръвно налягане, висока кръвна захар и сърдечно-съдови заболявания.

И тези последствия не се премахват, колкото и да тренирате и да сте физически активни, ако продължавате да седите дълги периоди от време.

За съжаление, освен всяко от тези хронични състояния, дългото седене може да бъде причина за дискомфорт, който може да повлияе на ежедневието ви. И всичко започва със Синдрома на мъртвия задник.

Топ 10 на звездите с най-красиви дупета (от мъжки и женски пол)Според анкета, направена от организаторите на популярния бразилски конкурс Miss BumBum

Какво е глутеална амнезия?

Глютеалната амнезия е синдром, който кара мускулите на задните части да спрат да функционират правилно. Когато седим прекалено дълго, тези мускули стават пасивни и тялото „забравя“ как да ги активира.

Това може да не ви изглежда толкова зле, но в действителност е голям проблем. Мускулите на дупето са сред най-големите в тялото и затова се използват в повечето движения. Когато не работят, други мускули, които нямат същата сила, като тези на коленете и гърба, трябва да заемат мястото им.

Как да разберете дали имате глутеална амнезия?

Хората, които страдат от това състояние, посочват, че след дълги часове на седене задните им части са вцепенени и дори болезнени. Те усещат болка в долната част на гърба, бедрата или дори коленете. Друг симптом: ако тренирате усилено, но не виждате резултати в дупето си.

Ако подозирате, че страдате от този синдром, трябва да отидете на лекар, за да бъдете правилно диагностицирани.

Как да го предотвратите?

Ако прекарвате по-голямата част от деня в седнало положение, най-доброто средство за защита е профилактиката. Нужни са ви само няколко минути упражнения на ден. Правете клекове, напади с подскок или просто легнете върху равна повърхност и стегнете дупето си.

Движете се колкото е възможно повече. Направете някои промени в рутината си, които ще намалят часовете в седнало положение. Например, ставайте от стола поне на всеки половин час.

Хранете се здравословно, защото наднорменото тегло поставя повече тежест върху тази част на тялото.