Сънят е биологична нужда, а препоръчителното количество варира при различните хора. За някои са необходими 8-9 часа сън на денонощие, докато при други стигат и 5 часа.

Това, което е обединяващо обаче, е фактът, че той е изключително важен. А знаете ли, че дори да спите и 15 часа, ако се будите на всеки 20 минути, изобщо няма да сте отпочинали?

Защо спим може да е мистерия, но едно нещо е ясно: не трябва да се лишаваме от съня, защото той е равносилен на здраве и добро настроение.

Често обаче съзнателно допускаме малки грешки, които могат да попречат на добрия сън. Ето какво да не правим, за да се радваме на пълноценна почивка:

Оставяте светлините

Светлината нарушава способността на епифизата да произвежда мелатонин. Светлината може да премине директно през оптичния нерв към хипоталамуса, който контролира вашия биологичен часовник, сигнализиращ мозъка, че е време да се събудим. За да предотвратите това, просто изгасете лампата.

Гледате телефона в леглото

Синята светлина пренасочва биологичния ви ритъм в грешната посока. Тялото се нуждае от тъмнина, за да произвежда мелатонин, който помага за добрия сън.

Работите в леглото

Не използвайте леглото си като офис, за да отговаряте на телефонни обаждания и на имейли. То трябва да играе ролята на място за почивка, а не да предразполага към безпокойство.

Гледате телевизия до твърде късно

Телевизорите излъчват синя светлина, която оказва влияние върху нивата на мелатонин повече, от която и да е друга светлина. Друг проблем е и това, което гледате. Шансовете са някой филм или късно шоу да бъдат по-стимулиращи, отколкото предполагате.

Упражнявате се

Тренировките в правилното време са от решаващо значение за добър нощен сън. Въпреки че те са доказали, че помагат да спите, те могат да ви направят и по-будни и бдителни. Медицинският център на Университета в Мериленд препоръчва да се избягват активните упражнения най-малко два часа преди сън.

Храните се преди лягане

Храненето причинява секреция на киселина в стомаха, която след това отива до хранопровода. За да се отървете от нея, се будите, а това значи и неспокоен сън. Затова вечеряйте поне 3 часа преди лягане.

Или пиете прекалено много вода

Водата е идеалната напитка, но не и когато я пиете, преди да си легнете. Водата, подобно на храната, може да предизвика рефлукс, а и честото ходене до тоалетна ще ви разбуди.

Или алкохол

Алкохолът може смятате, че ще ви отпусне, но наред с бърозто заспиване се появява и един проблем. Той намалява бързото движение на окото (REM), което няма да настъпи до около 90 минути след заспиване. REM сънят е когато сънуваме и всъщност почиваме.

Или чай

Проблемът е кофеинът, който съдържат много чайове и който ще ви държи будни през нощта. Ако искате чаша чай, изберете билков. Той може да ви помогне да се отпуснете и да се радвате на по-здрав сън.

Да не говорим за газирано

Изследване сред повече от 18 000 възрастни установява връзката между хората, които спят по пет и по-малко часа и консумацията на захарни газирани напитки.

Пушите

Ако ви трябва причина да се откажете от лошия навик, ето една. Никотинът ще ви възбуди и ще наруши цикъла на съня.

Поддържате стаята твърде топла

Идеалната температура е тази, на която се чувствате комфортно. Ако в стаята, в която спите обаче, е по-хладно, ще се радвате на по-добър сън, показват изследвания.

Ядете шоколад

Тъмният шоколад, макар и най-богат на антиоксидантите, може да съдържа високи нива на кофеин, които да ви държат будни през нощта, ако сте чувствителни. Също така съдържа и обромин - съединение, което има ефект, подобен на кофеин.

Или мазни храни

На вечеря избягвайте тежките и мазни храни. Стомахът ви се нуждае от време да смели храната и това ще ви държи будни известно време.