Миналата седмица в Ню Йорк дерайлира пътнически влак, като инцидентът взе и жертви, а причината за това бе, че машинистът Уилям Рокфелер заспал, докато управлявал машината.

Може ли липсата на сън да причини такава фатална грешка?

От биологична гледна точна, да, според експерти. Недоспиването засяга мозъка по най-различни начини, които могат да влияят на преценката, да забавят реакциите на човек и да увеличат вероятността за отвличане на внимание от монотонни и еднообразни задачи.

"Когато сте недоспали, вашият мозък се превръща в тинейджър — само газ без спирачки", казва Майкъл Хауел, невролог в Университета на Минесота. "Изведнъж тази част от мозъка, която казва, 'Да премислим всичко това,' вече не функционира добре."

Вижте още: Хирурзи откриха още една част от нашето тяло

Целта на съня отдавна озадачава учените, казва Майкен Недергаард, невролог към медицинския центът на Университета на Рочестър. В една еволюционна главоблъсканица, да лежането в продължение на часове прави хората и други животни уязвими от хищници. Въпреки това недостатъчният сън може да доведе до деменция и смърт. Хроничното недоспиване може да причини надебеляване, диабет, сърдечни болести и други болестни състояния.

Проучвания показват, че изтощените хора се справят по-лошо на тестове, свързани с паметта и имат повече проблеми със заучаването.

Четете още: Как вашият мозък ви лъже?

Когато става въпрос за инциденти, сънят е от значение, защото недоспиването възпрепятства нормалното функциониране на предните дялове на мозъка, които са отговорни за преценката, за концентрацията и за вземането на добри решения.

Проучванията показват, че при преуморените хора има по-малък приток на кръв към тези области в предната част на мозъка и мозъчните вълни там се движат по-бавно.

Резултатът е намалена способност за реакция, заедно с погрешна тенденция човек да прави неща, които не би трябвало да прави. Когато предните дялове на мозъка не работят ефективно хората по-трудно се концентрират по време на скучни задачи, като карането на автомобил на магистрала или управлението на влак.

Знаете ли тези 13 невероятни факта за мозъка?

Ранните утринни часове, както в случая с катастрофата в Ню Йорк, са едни от най-уязвимите моменти за инциденти, вследствие на недоспиване, особено при хората, чийто циркаден ритъм предпочита спане до по-късно и прави трудно функционирането на мозъка, след като са се събудили с аларма в 5 часа сутринта.

Смята се, че Рокфелер е карал в продължение на 20 минути от последната му спирка и вероятно е заспал преди инцидента.

В експеримент от тази година Недергаард и неговите колеги инжектирали мишки със зелена боя, която им позволила да следят движението на гръбначномозъчна течност, която обгръща мозъка.

Докато мозъкът ни функционира през деня, предишни проучвания показват, че гръбначномозъчната течност събира отпадъчните продукти от нормалния метаболизъм. След това мрежа от малки канали работи като миялна машина, за да изпомпва редовно мръсната течност и да я праща на черния дроб за детоксикация.

Новото проучване показва, че спането улеснява изпомпването на тази токсична течност, която много по-бавно се отделял от мозъците на гризачите, които имали недостиг на сън. Нервните клетки са много чувствителни на наличието на отпадъци, казва Недергаард. Когато е заобиколена от замърсена течност комуникацията на клетъчно ниво вероятно се забавя.

"Това, което сме описали, е че тази микроскопична прочистваща система се включва веднага щом човек заспи и прочиства мозъка," казва Недергаард.