Няма съмнение, че Том Брейди прави нещо в живота си, както трябва.

На 43-годишна възраст той спечели седмия си Супербоул, след като неговият отбор Тампа Бей Буканиърс победи миналогодишния шампион в НФЛ Канзас Сити Чийфс.

Брейди отдава дълголетието си в спорта и своите успехи на строгия режим, който спазва по отношение на цялостното си благосъстояние – Методът TB12, който той създава заедно с дългогодишния си треньор Алекс Гереро.

Един от ключовите компоненти от плана на Брейди е неговият сън.

В книгата си от 2017 г. той казва, че се придържа към вечерен час на лягане в 21:00 часа и става сутрин в 06:00 часа.

Ето какво още включват неговите навици по отношение на съня.

Брейди не се храни преди лягане

Брейди се стреми да не яде нищо прекалено късно вечер, за да даде време на тялото си известно време за преработване на храната, преди да си легне. Той също така избягва алкохола и кофеина, които проучванията свързват с нарушаване на съня, пише CNBC.

“Последното нещо, което ям вечер, е вечеря, а ако ям десерт, гледам това да е следобяд, за да може прекомените количества захар да не пречат на съня ми,” казва Брейди в книгата си.

Невероятният живот на Том Брейди и Жизел БюндхенТази нощ Том Брейди спечели своя седми Супербоул на 43 години и 188 дни

Никакви физически упражнения преди лягане

Брейди обича да тренира рано.

“Ако тренирате вечер, стремете се това да е два-три часа преди лягане, за да не стимулирате прекалено много тялото и мозъка си,” пише той.

Без електронни устройства и телевизор

Брейди казва, че изключва всички електронни устройства половин час преди лягане, за да не се разсейва. Неговата съпруга - супермоделът Жизел Бюндхен, дори не позволява мобилни телефони в близост до леглото, а в спалнята им няма телевизор.

Хладна спалня

За Брейди идеалната температура за спане е малко над 18 градуса по Целзий. “Обичам в спалнята ми да е хладно, тъмно и възможно най-тихо, за да се наспивам най-добре,” казва той в книгата си.

Той също така пише, че ”замърсители, като животинския пърхот и праха, може да попречат на дишането и съня,” и предлага поставянето на растение в спалнята, което да филтрира въздуха. От книгата не става ясно обаче дали Брейди прибягва до този метод.

Друго предложение на Брейди е генератор на отрицателни йони, или т. нар. йонизатор. Някои проучвания показват, че отрицателните йони могат да пречистват въздуха на закрито, но здравните ползи на за хората трябва да бъдат проверявани допълнително.

Биоенергетична пижама

През 2017 г. Брейди и неговият треньор Гереро обединяват усилия с компанията за спортна екипировка Under Armour и създават биокерамично възстановително облекло за сън, което използва инфрачервени лъчи.

На уебсайта TB12Sports се твърди, че то помага за по-бързото възстановяване на мускулите, а Брейди твърди, че спи с него, за да увеличава притока на кислород.

“Проучвания показват, че т. нар. далeчни инфрачервени лъчи помагат за облекчаване на хроничната болка, засилват темпа на възстановяване на мускулите, клетъчната оксигенация и намаляват възпалението на мускулите и повишават цялостната енергия,” според книгата на Брейди.

В тази област обаче са необходими още изследвания, тъй като повечето данни са от проучвания с плъхове, според ESPN.

“Не мисля, че това е доказана технология и по тази причина тя не е одобрена от щатската Комисия по храните и лекарствата. Теоретично е възможно, но самото излагане на тези лъчи и оптималната продължителност не са ясни,” казва пред ESPN Джослин Ченг, асистент преподавател по неврология в медицинския център към Нюйоркския университет.