Чудили ли сте някога какво са правили днешните световни лидери, когато са били по-млади?

Не е изненадващо, но за съжаление на повечето младежи, в днешно време те не са гледали телевизия нонстоп и не са чатили с непознати в мрежата.

1. Барак Обама, президент на САЩ

След като се дипломира от Колумбийския университет през 1983 г., Обама се мести в Чикаго, където помага на общности в южната част на града, пострадали от затварянето на местни заводи за стомана.

Преди да запише право в Харвардския университет през 1988 г., Обама открива своята духовна страна, като се присъединява към Trinity United Church и пътува, посещавайки роднините си в Кения.

Интересни факти: Обама прекарва две години в Оксидентъ колидж в Лос Анджелис, преди да се прехвърли в Колумбийския университет в Ню Йорк. Той също така употребявал алкохол, марихуана и кокаин като тийнейджър.

2. Владимир Путин, президент на Русия

Путин искал да се занимава с разузнаване още преди да е завършил университет. След като завършва право в Ленинградския университет, той започва работа в Държавна сигурност.

След като започва да се занимава с контраразузнаване, чуждите служби започват да го забелязват. След като се дипломира, Путин прекарва над десетилетие в разузнаването.

Интересен факт: Ранните години на Путин са до известна степен тайна. Разбира се. Смята се, че докато е бил студент, в свободното си време е тренирал джудо. Разбира се.

3. Ангела Меркел, първата жена канцлер на Германия

Меркел среща първия си съпруг Улрих в Лайпцигския университет през 1974 г., когато тя е едва на 20 г. Женят се през 1977 г., отчасти защото, ако искали да живеят заедно, трябвало да се съобразяват с правилата на режима. Докато била в университета, Меркел работела като барманка и живеела със съпруга си.

Интересни факти: Първият брак на Меркел приключва с развод през 1982 г. Тя се омъжва отново през 1998 за Йоаким Зауер, преподавател по химия от Берлин. Предпочитаното от нея питие на купоните в университета било сок от череши и водка.

4. Башар ал-Асад, президент на Сирия

Асад прекарва по-голяма част от годините между 20 и 25, учейки медицина в Университета на Дамаск, откъдето се дипломира през 1988 г. Докато се подготвял за лекар и бил на специализация във военна болница близо до Дамаск, Асад нямал планове да влиза в политиката.

По-големият му брат Басел бил наред да поеме властта от баща им, бившият сирийски президент Хафез ал-Асад. След като Басел обаче умира при автомобилна катастрофа, Башар става наследник на баща си.

Интересен факт: Асад е работил като военен лекар в Дамаск, след което се мести в Лондон. Той нямал намерение да се връща веднага в Сирия и по това време нямал никакви политически апетити.

5. Бенямин Нетаняху, министър-председател на Израел

Нетаняху се присъединява към израелската армия преди още да е навърши 20 г., където служел в елитните й части за отбрана. Той участва в няколко известни операции, между които и "Операция изотоп," спасяването през 1972 г. на отвлечен пътнически самолет.

В края на 20-те си години Нетаняху е в САЩ, където учи архитектура и бизнес администрация в Масачузетския технологичен институт.

Интересен факт: Преди да навърши 30 г., „Биби“ вече бил напуснал израелските специални части, където участвал в редица военни операции, между които и нахлуване дълбоко в сирийска територия.

6. Дейвид Камерън, министър-председател на Великобритания

След като се дипломира от колежа Бреисйноус, Камерън работи в научноизледователския отдел на Консервативната партия. Въпреки че Камерън е считан за трудолюбив и талантлив служител, докато бил в офиса на партия, той бил член на елитния студентски клуб Булингдън, известен със своите гуляи и създаването на неприятности.

Интересен факт: Членовете на Булингдън са известни с големите запои и лошо поведение, а Камерън винаги е отказвал да говори за това. През годините членове на клуба са имали най-различни вандалски прояви в ресторанти и в студентски стаи.

7. Ким Чен-Ун, върховен лидер на Северна Корея

По-голяма част от ранните години на Ким Чен-Ун, дори и годината му на раждане (която официално е 1982), са обвити в мистерия. Той посещава Военния университет Ким Ир-Сен и започва да придружава баща си Ким Чен-Ир по време на военните му инспекции, преди още да е навършил 30 г.

С влошаването на здравето на баща му Ким е издигнат в чин генерал, заместник-председател на Централния военен комитет на работническата партия и член на Централния комитет, като всичко това се случва в рамките на няколко часа през 2010 г.

Интересен факт: Ким е заклет фен на баскетболния отбор Чикаго Булс. Той обожавал Денис Родман, с когото в крайна сметка се среща през 2012 г., когато баскетболната звезда прави странно посещение в Северна Корея.

8. Хасан Рухани, президент на Иран

След като завършва право в Техеранския университет, Рухани пътува из Иран, изнасяйки речи в подкрепа на аятолах Хомейни. Съвсем не изненадващо, поведението му води до това, че е принуден да напусне страната и да се присъедини към аятолаха, който е в изгнание в Париж.

Въпреки религиозната си титла, Рухани е арестуван много пъти, преди още да е навършил 30 г., заради предаността си към Хомейни.

Интересни факти: Рухани е учил в Шотландия. Смята се, че говори свободно персийски, английски и арабски, както и малко френски, германски и руски.

9. Си Дзинпин, генерален секретар на Китайската комунистическа партия

Си Дзинпин е син на един от основателите на комунистическата партия. Той прекарва част от младежките си години, работейки в отдалечено село, каквото правела по-голяма част от "младежката интелигенция" по това време.

Смята се, че Си Дзинпин живеел в землянка и се учел на селски добродетели, отчасти защото баща му бил изпаднал в немилост пред Мао Дзедунг. След това Си заминава да учи химично инженерство в Пекин, междувременно взема диплома и по теория на марксизма и идеологическо образование.

Интересен факт: Си се занимавал със земеделската работа до 22-годишна възраст.