Проучване, проведено през 2018 г., показва, че 22% от участниците в него се чувстват ядосани, докато 39% са изключително притеснени.

И докато гневът е състояние на ума, което е необходимо за оцеляването ни, той често излиза извън контрол, когато нивата на стрес се увеличават.

Това се изразява в много физически симптоми, които рядко осъзнаваме, докато не се развият сериозно.

Bright Side предлага съвети как да се контролирате, когато нивата на гнева ви се покачват:

Сърдечната честота и кръвното ви налягане се повишават

Може би сте забелязали, че всеки път, когато повишите тон и водите разгорещен спор, пулсът ви се ускорява. Това означава, че кръвното ви налягане също скача и затова изглеждате разтревожени, със зачервени бузи и изскочили вени. Освен това дишате по-тежко и по-бързо, а в някои случаи ръцете и краката ви са по-студени от обикновено.

Имунната ви система получава шамар

Изследователите откриват, че дори припомнянето на разгорещен спор, който сте водили в миналото, намалява имунната ви защита за 6 часа. Това е особено вярно за хората, които обикновено са спокойни и гневът е рядкост за тях.

Онези, които се ядосват много лесно, се разболяват по-често, тъй като имунната им система е по-слаба. Това, придружено от повишената тревожност, излага здравето им на голям риск, без дори да го осъзнават, докато не стане твърде късно.

Гневът създава различни здравословни проблеми

Когато се ядосваме, стресови химикали заливат мозъците и телата ни и променят метаболизма ни. Ето защо хората с нелекувани проблеми с гнева страдат от главоболие, тревожност, безсъние и дори проблеми с храносмилането. Те са изложени и на по-голям риск от инсулт или инфаркт. Могат да се появят и кожни заболявания, като например екзема.

Засяга спомените ви

Не само физическа травма на главата, но и стресиращите ситуации засягат спомените. Една от тях е гневен спор с някого, при който и двамата разменяте тежки думи. След като кавгата приключи, единият или и двамата може да си спомнят нещата по различен начин или напълно да са забравили някои неща.

Тези храни за мозъка могат да подобрят психичното ви здравеВреме е да започнете да храните мозъка си

Викането може да причини хронична болка

Викането е лошо не само за тези, които го правят, но и за тези, които са на мушката му. Крясъците по децата, например, могат да им навредят по много начини:

  • Поведението им се влошава. Изследвания установяват, че родители, които крещят много на своите 13-годишни деца, се сблъскват с още по-лошо поведение през следващата година от живота си.
  • Мозъчното им развитие се променя. Хората, на които е крещяно много през детството, изглежда имат различна мозъчна структура в частите, които обработват звука и езика.
  • Страдат от хронична болка. Някои от проблемите, които могат да ги следват до края на живота им, включват болки в гърба и шията, главоболие и дори артрит.
  • Викането не печели спорове

    Изследванията показват, че крещим по време на спор, защото сме прекалено уверени в това, че сме прави, но не сме уверени, че ще бъдем чути. Но хората рядко печелят спорове, като крещят, прекъсват и третират твърденията на другия като недостойни.

    Те трябва да слушат внимателно, да разбират гледните точки на другия и да надграждат различията си. Разсъжденията и запазването на спокойствие са единственият начин да направите своята гледна точка видяна и разбрана и в крайна сметка, да убедите другата страна.

    Как да спрете да крещите?

    Има определени стъпки, които могат да ви помогнат да контролирате гнева си и да се включите в здравословен разговор без изблици:

  • Мислете преди да говорите. Най-лесно е да кажете нещо обидно, за което по-късно ще съжалявате. Но щетите вече ще бъдат нанесени и другият може да не ви прости.
  • Изразете разочарованието си, след като се успокоите. По този начин ще успеете да покажете това, което ви дразни, по здравословен и разумен начин. Шансовете другият човек да ви уважава и да ви чуе са много по-високи при тази реакция.
  • Отделете време, за да намерите възможни решения. Ако се чувствате претоварени, не позволявайте на това състояние на ума да ви "удави" и вместо това отделете малко време на спокойствие. Опитайте се да мислите рационално и да намерите решение на проблемите ви.
  • Не таете злоба. Прошката може да ви освободи от целия гняв и стрес, който ви е предложил спорът. Не забравяйте, че всеки казва и прави неща, които невинаги има предвид, затова се иска прошка.
  • Опитайте се да погледнете на нещата по-хумористично. Хуморът не означава сарказъм, като трябва да внимавате с разграничаването им. Изправянето пред стресови ситуации с хумор ще ви помогне да намалите гнева и да подхождате към проблемите в живота по-ефективно.
  • Практикувайте техники за релаксация. Дълбокото дишане, слушането на релаксираща музика и повтарянето на успокояващи думи могат да намалят гнева ви. Можете да ги правите, докато сте в състояние на спокойствие у дома или когато нещо стресиращо се появи на хоризонта.
  • Не се страхувайте да поискате помощ. Ако видите, че нищо не помага и не можете да се контролирате сами, можете да отидете при професионалист. Разбира се, ще трябва да положите усилия, но експертът ще ви насочи по най-добрия възможен начин, за да постигнете целта си.