Кое е по-важно - доходите или гражданските права? Оказва се, че за една трета от американците отговорът на този въпрос е еднозначен и е в полза на материалното благополучие, пише Marketwatch.

Почти 35% от участниците в проучване, проведено от онлайн платформата за студентско кредитиране LendEDU, са посочили, че са готови да се откажат от правото си да гласуват в замяна на незабавно увеличение на заплатата.

Данните съвпадат с изводите от доклада на друга подобна компания - Credible, публикуван миналата година. От него стана ясно, че половината от т. нар. "милениуми" (хората, родени през 80-те и 90-те години на миналия век) са склонни да жертват избирателните си права, при условие че студентските им заеми бъдат опростени.

При същото условие биха се съгласили да не ползват никога повече услугите на компании, като Uber или Lyft (44% от запитаните), и да не пътуват извън САЩ в следващите пет години (42%).

Има обаче нещо, от което младото поколение не е склонно да се отказва, дори и срещу опрощаване на дълговете, и това са чатовете. Отказът от комуникация със SMS-и или мобилни чат приложения е опция за едва 13% от участниците в проучването на Credible.

От LendEDU пък са предложили 16 сценария на общо 1238 американци, в които те трябва да жертват нещо, за да получат незабавно 10-процентно увеличение на заплатата. Оказва се, че много хора са готови да стигнат доста далеч в името на тази цел, включително да се откажат от здравната си осигуровка или да положат значителен извънреден труд над регламентираното работно време.

56% от анкетираните са готови да работят с 10 часа на седмица отгоре до края на трудовия си стаж, а малко над 50 на сто биха жертвали един от свободните си дни през уикенда за период от една година. 40% биха се отказали от зъболекарски услуги, а други 19% биха жертвали цялата си здравна осигуровка за следващите пет години.

Цели 35% биха се отказали доживотно от правото си на политически вот, а малко над 9% биха отнели това право и на децата си, в замяна на допълнителния кеш. 18% от хората твърдят, че ще заменят социалната си осигуровка срещу евентуално повишение на заплатата, а 12.2% дори биха се разделили със своята половинка.

Преди да започнете да се подигравате на отговорите обаче, трябва да имате предвид контекста, в който са зададени въпросите, призовават от Marketwatch. Изданието припомня, че в САЩ назрява криза с натрупващите се студентски задължения, които в момента възлизат на близо трилион и половина долара.

Средната сума, която дължат висшистите след завършване на образованието си, достига 35 000 долара на човек. Като добавим към това и задълженията по кредитните карти на американците, които тази година достиганаха рекордните 92 милиарда долара, не е странно, че има хора, които са готови на почти всичко, за да намалят финансовото бреме върху себе си.

Проучването дава и още стряскащи резулати - малко над 5% от участниците заявяват, че са готови да участват в печално известния Tide Pod Challenge (поглъщане на таблетки перилен препарат), въпреки доказания риск за живота и здравето им.

Половината от анкетираните са готови да се откажат от гледането на филми и консумацията на кафе и алкохол за няколко години, ако им бъде обещано увеличение на заплатата.