Тези гладки, добре поддържани къщи от кал в Лесото са доста стари.

Макар и да изглеждат построени съвсем наскоро, те са на почти двеста години и са постоянно обитавани - поколение след поколение, от потомците на хората, които са ги построили в началото на 19 век.

Създадени в резултат на битки между местните племена и нашествениците, те припомнят някои от най-мрачните периоди от историята на региона, включително и възникването на канибализма.

Разграбващите нападения и сушата водят до толкова тежък глад, че в няколко части на Лесото човешкото месо влиза в менюто на местните. Това, което първоначално тръгва от глада, в крайна сметка се превръща в навик, тъй като на канибалите им се услажда човешката плът.

10 от най-бруталните техники за мъчения в светаИзвращения или первезно удоволствие за някои

Така те се превръщат в ловни дружинки и ежедневно кръстосват района в търсене на жертви. Смята се, че в Лесото има около 4000 активни канибали между 1822 и 1828 г., всеки от които изяжда средно по един човек на месец.

Елементарни сметки показват, че 288 000 души са станали жертва на канибализъм в този период. Като цяло между един и два милиона души са загубили живота си поради войната между племената в продължение на десет години.

За да избягат от ужасяващото клане и канибализма, шепа хора създават калните къщи в пещера там, където в момента се намира селото Ха Кome Cave, посочва Amusing Planet.

След като дядото на тогавашния владетел става жертва на кабинали, той заповядва на хората си да изловят обичащите човешко месо. Управникът обаче не ги наказва, а дава на всеки по една крава и парцел земя, върху която да си построи къща.

Не е ясно дали дипломатическият ход повлиява на поведението на племената, но канибализмът изчезва до края на 30-те години на миналия век. Днес калните къщи обаче все още припомнят този мрачен период от човешката история в региона.

Ето как изглеждат те днес: