Американски учени разработиха микроскопична безжична камера, която е толкова лека, че може да бъде пренасяна и от насекоми, пише BBC.

Изследователите от университета във Вашингтон са получили вдъхновение именно от буболечките, когато са започнали разработките на продукта.

Камерата може да предава на живо чернобяло видео с ниска резолюция със скорост от 5 кадъра в секунда.

Цялото устройство тежи 250 милиграма, или около една десета от теглото на карта за игра. Сензорът ѝ е с ниска резолюция и може да прави кадри с размер максимум 160 x 120 пиксела. Монтира се на механична приставка, която може да се мести в различни посоки.

По този начин тя може да прави панорамни снимки на всичко, което се случва около нея, точно както насекомите.

За да се удължи животът на батерията, камерата е оборудвана и със сензор за ускорение, който ѝ позволява да се активира само тогава, когато пренасящото я насекомо се движи. Така тя може да работи в продължение на 6 часа с едно зареждане.

Учените отбелязват, че самите насекоми не са пострадали по никакъв начин при провеждането на експеримента, а повечето от тях са живели в продължение на поне една година след него.

Впоследствие инженерите са разработили и самостоятелен робот с размерите на обикновен бръмбар, който може да пренася микроскопичната камера.

Вместо на колела, той се придвижва с помощта на вибрации и, според създателите му, е най-малкият сухоземен робот, който може да предава видео в реално време.

Според тях това е огромна крачка за науката, която може да намери широко приложение в сфери, като наблюдението и разузнаването.