Огромен къс антарктически лед с площ приблизително колкото Ню Йорк или Рим се срути в океана.

И въпреки че не се очакват значителни въздействия върху околната среда от точно това събитие, учените предупреждават, че топенето на ледовете в този замръзнал от милиони години район може да ни навлече неприятности.

Сателитни снимки показват, че леденият шелф Конгер, разпложен в Източна Антарктида, само за два дни е напълно изчезнал. Това се е случило в пеирода от 14 до 16 март.

"Шелфът е там от хиляди години, но никога повече няма да бъде", казва ученият по древни ледове от Университета на Минесота Питър Неф.

Антарктида е разделена на Източна и Западна от Трансантарктическата планинска верига. В западната част ледът е по-нестабилен, така че често се наблюдават подобни срутвания.

Исторически полет: Airbus A340 кацна на ледена писта в АнтарктидаПървият в историята самолет Airbus A340, кацал в Антарктида, се приземи успешно на ледена писта по-рано този месец

Източна Антарктида обаче е едно от най-студените и сухи места на планетата, затова срутването на подобни огромни ледени масиви е нечувано. Това е първото подобно срутване в района в човешката история.

Това събитие е провокирано от необичайно високи температури. В района са измерени минус 11.8 градуса по Целзий – най-високата температура, регистрирана някога през март. Това е с повече от 40 градуса по-топло от средното за сезона.

Откъсналият се леден къс се разделя на няколко айсберга, като единият от тях, който учените наричат C-37, е с дължина 14.8 и ширина 5.6 километра.

Ако ледниците в Източна Антарктида се стопят, те могат да повишат морското равнище през следващите десетилетия толкова, че да унищожат хиляди крайбрежни градове по целия свят.