Знаете ли, че прозявката може да покаже на околните колко сте интелигентен? Това сочат резултатите от изследване на Нюйоркския университет, цитирани от британския таблоид Daily Mail.

Според учените, които са провели тестове сред 177 представители на различни животински видове и човека, прозявката при бозайниците е възможно да е свързана с големината и сложността на мозъка.

Мишките, плъховете, зайците и лисиците, например, се прозяват най-кратко, докато горилите, гибоните, моржовете, камилите, слоновете и хората го правят доста по-продължително.

Прозявките не зависят от размера на тялото или от анатомията му, според учените. Те се влияят единствено и само от размера и сложността на мозъка, показват още резултатите от проучването.

Човешката прозявка продължава 7 секунди. При слоновете тя е дълга около 6 секунди, а камилите и шимпанзетата се прозяват по 5 секунди.

Въпреки че човечеството вече е направило безброй открития, все още не е потвърдено със сигурност защо се прозяваме. Най-популярните теории гласят, че чрез прозявката поемаме повече кислород, както и че помага на мозъка да се охлади.

Според общоприетото схващане пък ако човек се прозява, това е признак, че му е скучно или че му се спи.

Ето още няколко любопитни факта за прозявката:

  • Човек се прозява още преди да се роди. Бебетата правят това още в майчината утроба.
  • Според учените прозявката ни помага да се ободрим и да се разсъним.
  • Тя е заразителна, но това не важи за децата, страдащи от аутизъм.
  • Прозяването подобрява функцията на слъзните жлези. Именно затова очите ни са насълзени, след като се прозеем.
  • Честото прозяване е признак за болести като множествена склероза, епилепсия и мигрена.