Последният ден на 2016 г. ще бъде изпратен след няколко часа, за да посрещнем първите минути от новата 2017 г.

И докато у нас вдигаме чаши с шампанско и се наслаждаваме на празничната заря, жителите на Кирибати вече ще са посрещнали първия си изгрев.

Островната държава в Тихия океан се намира в най-отдалечената напред часова зона на планетата. Именно заради това тя е едно от първите места, които лъчите на Слънцето ще погалят през новата 2017 г.

Вижте още 10 интересни факти за Кирибати:

Намира се в централната част на Тихия океан и се състои от 33 атола и коралови острови, които са разпръстнати на територия от 3 500 000 кв. км.

Трите островни групи, на които живее нацията, са Гилбърт, Феникс и Лайн. Те се намират в различни часови пояси.

Кирибати е единствената държава в света, която се намира едновременно в северното, южното, източното и западното полукълбо.

Разстоянието между най-западната и най-източната точка почти се равнява на разстоянието между Москва и Лисабон – около 4000 км.

Разстоянието между най-северната и най-южната точка на Кирибати е около 2300 км, или колкото разстоянието от Атина до Стокхолм.

Въпреки това държавата заема едва 171-о място по големина сред 195 страни в света. Тя е разположена само на площ от 812 кв. км.

Първият европеец спътва на остров от днешната държава Кирибати през 1606 г. Това е испанецът Педро Фернандес де Кирос.

Официалната валута на страната е австралийският долар.

Столица на държавата е Байрики. В нея живеят 47 хиляди души. Тя се намира на най-гъсто населения остров – Тарауа.

Основният износ на страната е копрата. Това е ядката на кокосовия орех, която е източник на кокосово мляко и масло. Изсушена, тя може да се използва като кокосови стърготини.

Снимки: amasungplanet, pixabay