Основателят на технологичния гигант Tencent Пони Ма в момента е най-богатият китаец, след като личното му състояние вече надхвърля това на конкурентите му от сектора на електронната търговия и имотите.

Американските милиардери обаче все още оглавяват световната класация на най-богатите, според базираното в Шанхай издание Hurun.

Според него, Китай обаче създава по четирима нови милиардери всяка седмица.

Страната в момента може да се похвали с 819 милиардери, след като е създала допълнителни 210 през последната година, според ежегодната класация на Hurun, публикувана днес.

Ръстът изпреварва значително този в САЩ, където броят на милиардерите се е увеличил с 19, до 571. Китай изпреварва САЩ по общ брой на милиардерите в долари през 2015 г.

Пекин е градът с най-много милиардери – 131, като след китайската столица се нарежда Ню Йорк с 92.

Темпът, с който Китай създава нови милиардери, изпреварва значително този в останалата част на света, но най-богатите хора продължават да бъдат американци.

Основателят на Amazon Джеф Безос заема първото място, след като е увеличил състоянието си с 51 млрд. долара, до 123 млрд. долара. Уорън Бъфет изпреварва Бил Гейтс, като неговото състояние нараства с 31%, до над 100 млрд. долара.

Пони Ма, чието китайско име е Ма Хуатенг и чиято компания притежава гиганта в социалните медии WeChat, се нарежда на 15 място в световната класация. С лично състояние в размер на 47 млрд. долара, той е най-богатият човек в Азия.

Основателят на Alibaba Джак Ма е най-добре познатият китайски бизнесмен по света, но той пада с шест места в световната класация - до номер 26 с 32 млрд. долара.

В глобалната класация на Hurun за 2018 г. са включени 2 694 милиардера от 68 държави, които представляват 2 157 компании. Общото им състояние се е увеличило с цели 31%, до 10.5 трлн. долара, което се равнява на 13.2% от световния БВП.