Want Want China Holdings Ltd., най-големият производител на оризови сладкиши и овкусени млечни продукти в Китай, ще пласира акциите от IPO-то си, оценявано на 1.05 млрд. долара, в долната граница на ценовия диапазон, съобщава Bloomberg.

Базираната в Шанхай Want Want и нейните собственици предлагат 2.7 млрд. акции на цена от 3 хонконгски долара за брой, което е най-ниската възможна цена в ценoвия диапазон между 3 (0.38 долара) и 4.10 хонконгски долара (0.52 долара), сочи документ, разпратен до инвеститори.

Компанията, която се оттегли от Сингапурската фондова борса миналата година, премества листването си в Хонконг, където Китайските компании биват оценени по-високо.
Собствениците на Want Want предлагат 2.32 млрд. акции, докато компанията ще продаде допълнително 397 млн. нови акции според условията на IPO-то.

Ако акциите бъдат продадени на цена от 3 хонконгски долара за брой, това означава, че компанията ще бъде оценена от пазара на 5.1 млрд. долара, или 20.3 пъти повече от прогнозираната й печалба за тази година.

Първичното публично предлагане на Want Want идва, след като повече от 60 компании отмениха или отложиха своите IPO-та по целия свят тази година, сочат данни на Bloomberg.

Печалбата на Want Want е нараснала с 45%, до 124.2 млн. долара за периода януари-септември 2007, докато продажбите на компанията са се увеличили с 27%, до 765.5 млн. хонконгски долара (99 млн. долара). Компанията прогнозира най-малко 175 млн. долара печалба за цялата 2007, което би представлявало увеличение с 38%, в сравнение с 2006.

Want Want ще инвестира 65% от набраните средства от предлагането на акции (774 млн. хонконгски долара) в заводи и оборудване с цел разширяване на производството. Повече от половината от тази сума ще бъде използвана за производството на млечни продукти и напитки. Около 25% от средствата, набрани от IPO-то, ще отидат за разширяването на дистрибуторската мрежа на компанията, а останалите ще бъдат използвани като оборотен капитал.

Акциите ще започнат да се търгуват в Хонконг на 26 март. Goldman Sachs Group, BNP Paribas и UBS са измежду поемателите на емисията.