Китайско лице или две такива в тълпата на търгове на световните аукционни къщи често означава едно нещо: чукчето ще спре на цена, далеч надхвърляща и най-смелите мечти на продавача.

Ожесточеното наддаване от китайски купувачи за ваза на малък аукцион в Лондон през ноември например изхвърли цената нагоре близо 40 пъти над оценките - от около 1.9 млн. долара на цели 70 млн. Това бе най-високата цена, плащана някога за китайско произведение на изкуството, продавано на търг и е еквивалент на голяма печалба от лотарията за продавачите. Те открили вазата от 18-ти век докато разчиствали дома на покоен роднина.

Крехката порцеланова ваза стояла в къща в крайградската част на Лондон в продължение на десетилетия и била застрахована от собственика за около 1 300 долара.

Друга подобна ваза от 18-ти век бе продадена за близо 33 млн. долара на аукцион в Хонк Конг на Sotheby's през октомври на цена, пет пъти над най-високата оценка за китайския предмет.

Миналата година бе рекордна и за конкурентната аукционна къща Christie's. Тя генерира 5 млрд. долара от продажби по света, което е увеличение с 53 % и е най-високият общ резултат в индустрията, постиган досега. Продажбите на Хонконг се удвоиха до 721.9 млн. долара.

Най-скъпият китайски лот на Christie's през 2010 бе двойка статуи на жерави с четири блатни птици в реален размер, закупена от магнат в недвижимите имоти от Хонг Конг за 16.7 млн. долара през декември.

Източник: БГНЕС