Ако сте работили от вкъщи през последната година, ежедневието ви със сигурност се е променило.

С това и режимът на хранене. В някои дни закуската може да е в 7 сутринта, в други – в 10, а с това се измества и времето за обяд и вечеря.

Но за да бъдете във форма и да водите здравословен начин на живот, трябва ли да планирате времето за хранене, за да бъдете по-продуктивни?

Според експерти най-доброто време за хранене варира от човек на човек, в зависимост от калорийните нужди, апетита и движенията. Навиците и графикът на работа от дома също играят роля.

Работейки от вкъщи, вероятно седите повече, графикът ви е по-различен, а към това се добавя и допълнителният стрес от пандемията. Всичко това се отразява на цялостното здраве и храносмилане, на нуждата от различна храна. Освен това много хора споделят, че се чувстват уморени и неспособни да се концентрират.

Ето защо е от решаващо значение да разпределите храненията си, за да поддържате енергията и фокуса на ниво. За да разберете кога точно трябва да ядете, трябва да усетите собствените си сигнали за глад, хранителни навици и храносмилане.

Освен определяне на структура на хранене, е важно да се вслушваме и в сигналите за глад на тялото. Те обаче са различни за всеки човек - по-ниска енергия, главоболие, къркорене в стомаха, лошо настроение или усещане за празен стомах.

За да прецените сигналите си за глад, опитайте да използвате скала на глада - където 1 е изключително гладен, а 10 е нахранен. Идеално е да ядете, когато сте на около 4 (леко гладни) и да спрете на около 6 (доволни).

И така, кога трябва да обядвате?

Първото ви хранене за деня трябва да бъде в рамките на 30 до 60 минути след събуждането. След това преценете колко време отнема на храносмилането, преди да ядете отново. Когато стомахът е наполовина пълен, храносмилането на твърда храна отнема около четири часа.

Стремете се да ядете обяд (или лека закуска) три до пет часа след закуска. Това обаче е само ориентир и точно тук е много важно да бъдете в унисон с тялото си и неговите сигнали за глад. Важно е също какво сте яли на закуска и колко активни сте били след това.

Ако закуската ви е била твърде малка, може да се замислите за храна или да почувствате как стомахът ви къркори след един-два часа. Ако сте имали обилна закуска обаче, пълна с протеини и фибри, е по-вероятно да усетите глад след три-четири часа.

Протеините и фибрите помагат за ситост, така че ястията, съдържащи тези групи храни, ще ви накарат да се чувствате сити по-дълго.

Това, което ядете, също влияе на връзката между мозъка и червата, което рефлектира на настроението, психическото здраве и мозъчна дейност. За доброто чревно здраве е добре да се включат богати на пробиотици храни, като кисело мляко и кисело зеле, и пребиотици, като пълнозърнести храни, зеленчуци и ядки.

Не чакайте твърде дълго между храненията

Постоянното гладуване или дългите часове без храна са разбирането за диета на много хора, но това води до спад в енергията и невъзможност да се концентрирате. Именно честотата на хранене помага за поддържане на стабилно гориво в мозъка и на кръвната захар.

От друга страна, преяждането също не е добре, защото може да причини лошо храносмилане и стомашен рефлукс. Не забравяйте да включите плодове и зеленчуците, постни протеини и умерено количество полезни мазнини.

Какво да избягвате?

Избягвайте храни, богати на въглехидрати, които бързо отделят глюкоза в тялото, те дават енергия, последвана от спад обаче. Ястията с високо съдържание на мазнини може да осигурят повече енергия в дългосрочен план, но храносмилателната система трябва да работи малко по-усилено, за да ги обработи, което понижава нивата на кислород и води до усещане за мудност.

Около два часа след хранене може да почувствате глад, затова изберете лека закуска, която съдържа протеини и здравословни мазнини, за да балансирате кръвната захар и да сте сити. Ядково масло с ябълки, сирене и бисквити, хумус и зеленчуци, ядки и сушени плодове са идеалните комбинации.

И тъй като всеки човек е различен, следвайте златното правило – 5 хранения на ден, като обядът да бъде до 4 часа след закуската, а вечерята да е лека и да е до 20 ч., препоръчват диетолозите.