Зимното слънцестоене е най-краткият ден в годината и според астрономическия календар, бележи началото на зимния сезон.

Тази година денят се пада в четвъртък, 21 декември, въпреки че всяка година е различно и може да се падне във всеки ден между 20 и 23 декември, пише британският вестник Daily Express.

Началото на зимния сезон, според астрономическия календар, е три седмици по-късно от метеорологичния календар, според който зимата официално започна на 1 декември, петък.

Това също така е най-краткият ден в годината, тъй като наклонът на оста на Земята е най-отдалечен от Слънцето. Това означава, че тогава получаваме най-малко слънчева светлина през годината.

Зимното слънцестоене бележи точката, когато Слънцето е точно над Тропика на козирога. След това дните започват да се увеличават и ще имаме повече часове с дневна светлина. Зимното слънцестоене е с близо девет часа по-кратко от най-дългия ден в годината.

Всяка година британците се отправят към Стоунхендж в Уилтшър, за да отбележат астрономическото явление и да посрещнат изгрева над камъните. В този ден слънцето ще изгрее в 8.04 часа.

По същото време в Южното полукълбо ще бъдат отбелязани лятното слънцестоене и най-дългият ден в годината.

„Въпреки че зимното слънцестоене бележи най-краткия ден в годината в Северното полукълбо, това не е денят с най-късния изгрев или най-ранния залез. Повечето места в средните ширини ще отбележат най-ранния си залез две седмици преди слънцестоенето, а най-късният изгрев ще дойде не по-рано от началото на януари“, съобщават от НАСА.