Епидемиолози и вирусолози от Германия предположиха, че коронавирусът 2019-nCoV, който в момента носи името COVID-19, е способен да живее в околната среда в продължение на 7 дни, а при стайна температура малко повече – 9 дни.

За коронавируса COVID-19 е известно малко. Поради това изследователите, в процеса на изследване, са се обърнали за отговори към неговите предшественици - SARS от 2002-2003 г. и MERS от 2013 г.

Посветените на тях научни трудове са помогнали на учените да установят, че патогенните микроорганизми от коронавируса са способни да оцелеят на повърхността на предмети, да живеят в тях и да остават заразни на стайна температура в продължение на 9 дни.

Жизнеспособността на коронавируса на повърхности, като алуминий, дърво, хартия, стъкло и пластмаса, се оценява в срок от 4 до 5 дни. За сравнение: вирусът на морбили оцелява до 2 часа на такива повърхности.

Ниските температури и високата влажност са подходяща среда за коронавирусните инфекции, казва Гюнтер Камф от университета на Грайфсвалд, автор на изследването.

10 от най-смъртоносните болести в света, по-опасни от коронавирусКоронавирусът, известен като 2019-nCoV, вече зарази близо 30 000 човека в повече от 20 страни

За да се намали скоростта на разпространение на коронавируса, учените препоръчват на болниците внимателно да дезинфекцират всички повърхности – дръжките на вратите, шкафчетата, рамките на леглата, телефонните апарати, масите и други предмети в непосредствена близост до пациентите.

За целта трябва да се използва разтвор с хлор, водороден пероксид и етанол. Учените подчертават, че препоръките на Световната здравна организация са ефективен начин за борба с вируса.