Точно когато си мислите, че храната в самолетите не може да стане по-лоша, идва ново изследване и доказва, че не сте прави.

Според новата книга „Гастрофизика: Новата наука на храненето“, сервираната храна по време на полет не само има ужасен вкус, но често е по-калорична и следователно по-желана от ястията в ресторантите.

Този факт си има научно обяснение, казва авторът на книгата професор Чарлз Спенс. „По-ниското налягане на въздуха в кабината, сухият въздух и силният шум от двигателя допринасят за неспособността ни да усещаме вкуса и мириса на храната и на питиетата. Следователно храната, която консумираме, се нуждае от 20-30% повече захар и сол, за да се доближи до вкуса на сервираната на земята храна“, обяснява той.

Може би поради това авиокомпаниите не разкриват дали храната, която предлагат, е здравословна. Според проф. Спенс, който преподава в Оксфордския университет, има и други фактори, заради които пристигаме до желаната дестинация с по-голямо тегло, отколкото бихме искали.

„На второ място идва скуката. Тъй като хората няма какво друго да правят, храната се превръща в приятно развлечение. А когато се предлага безплатно, става още по-трудно да й устоим“,казва проф. Спенс.

Дори забавленията по време на полет могат да се отразят на консумацията ни, като отвличат вниманието ни от пълния ни стомах. „Друг наистина голям проблем е гледането на филми или на телевизия. Не е необичайно хората да приемат с една трета повече храна, когато телевизорът е включен“, отбелязва професорът.

В книгата си той цитира изследване, според което средният британец консумира близо два пъти повече от препоръчителното количество калории дневно, когато пътува до дестинацията си.

„Изчислено е, че средният британец консумира над 3400 калории между регистрацията на летището и пристигането до дестинацията си“, пише проф. Спенс. Чипсът и бирата, купени на терминала, вероятно имат своя принос за голямото количество калории, но основната причина за него е сервираната храна в самолета.

Някои авиокомпании търсят новаторски начини да направят кухнята си по-добра на голяма височина, предлагайки ястия, като къри, които разпалват апетита ни. „Много често авиокомпаниите избират да натъпчат храната, която сервират, с още повече захар и сол, за да засилят вкуса й. Следователно не е изненадващо, че предлаганата храна не е най-здравословната“, отбелязва проф. Спенс.

Друга тактика, използвана от авиокомпаниите, е да потърсят услугите на известни майстори-готвачи. Според професора обаче това начинание не гарантира особен успех. „Все още не съм видял доказателства в подкрепа на твърдението, че намесата на главен готвач... действително е довела до значително повишаване на задоволството на пътниците“, пише той.

Гордън Рамзи е съгласен. След като години наред работи за Singapore Airlines, звездният готвач твърди, че никога не би опитал отново храна, сервирана в самолетите. „Работил съм за авиокомпании около десет години и зная къде е била храната и къде отива, както и колко време е минало, преди да стигне до борда. Няма начин да ям в самолетите“, категоричен е Рамзи.