Някои хора (доста внушителен брой, в интерес на истината) ядат буболечки по предназначение. Останалата част от нас ги консумират случайно.

И не говорим за една мравка тук или две листни въшки там. Не, по-скоро става въпрос за количества като един или два килограма на година.

Повечето от насекомите, които поглъщаме, се съдържат в обработените и опаковани храни.

В чаша портокалов сок, например, може да има пет плодови мушици. 50 листни въшки, акари и насекоми, плюс някои ларви на гъсеница, можете да откриете в 100 грама замразен спанак.

Вижте още: Топ 10 на най-вкусните буболечки, предлагани в Мексико

Малки крилати паразити пък си хапваме заедно със замразените аспержи, броколи и брюкселско зеле.

И ако това ви отчайва, трябва да знаете, че насекомите са изключително питателна храна. На земята се срещат около 1500 ядливи вида насекоми, които са част от хранителния режим на повече от три хиляди етнически групи.

При някои от тях протеините са изумителните 80% от теглото. Гъсениците са особено хранителни – в 100 гр от тях се съдържат 53 гр протеин плюс изобилие от желязо, тиамин и ниацин. Те са много по-питателни от постното говеждо месо или дори рибата.

Според Организацията по прехрана и земеделие към ООН, именно отглеждането и консумацията на насекоми е най-доброто решение за тежките въпроси с хранителния недостиг по света.