Азиатски колекционер плати умопомрачителните 558 000 щатски долара за една-единствена бутилка вино, с което успя да постави нов световен рекорд, съобщава Bloomberg. Скъпоценното бургундско вино Romanée-Conti, реколта 1945 г., бе продадено на търг, организиран от Sotheby's в Ню Йорк.

Малко по-късно и друг частен колекционер от Съединените щати се раздели с 496 000 долара за екземпляр от същата реколта. Въпросът е кой и защо би платил толкова за една бутилка вино?

В крайна сметка, винарската онлайн платформа Liv-ex изчислява, че за същата сума пари (равняваща се на около 100 000 долара за една чаша) можете да се сдобиете със 133 бутилки първокласно бургундско вино Château Pétrus от 2010 г., гарсониера в Лондон или 400 тройунции злато.

Но виното Romanée-Conti от далечната 1945 г. е малко по-специално. В света на сомелиерите то е нещо като "еднорог", за който всички говорят, но никой не е виждал на живо.

Въпросната 1945 г. е била изключително гореща, поради което вкусовите качества на гроздето са суперконцентрирани. А заради измръзванията и градушките произведените количества са били ограничени.

Освен това, след гроздобера лозята от въпросния сорт са изкоренени и на тяхно място са засадени нови. Следващата реколта от този вид е чак от 1952 г.

"Ако искате да изпиете най-специалната бутилка вино в света, вероятно трябва да се насочите точно към тази", казва Джейми Ричи, който оглавява отдела за винените аукциони на Sotheby's. Той заяви, че се надява купувачите на двете редки бутилки Romanée-Conti да ги изпият с удоволствие, вместо да ги препродават с печалба.

Въпреки че вината от тази реколта представляват изключителна инвестиционна възможност. Индексът Liv-ex Burgundy 150, който следи движението на цените на най-качествените бургундски вина, се е повишил с над 100% от 2010 г. насам.

Само за последната година виното Romanée-Conti, реколта 1990 г., е поскъпнало с 20%, а от 1999 г. насам повишението на цената е с впечатляващите 3 862%, или близо 40 пъти. За реколта 1945 г. въобще няма статистика, защото тя почти не се среща.

Произходът на виното също е безупречен. Преди да бъдат продадени на аукциона на Sotheby's, те са били собственост на един от най-уважаваните хора в Бургундия - 85-годишния Робер Друен. Неговата фамилия управлява винарната Maison Joseph Drouhin, основана през 1880 г.

Вината, предложени на търга, са били складирани в личната му изба. Общите приходи от продажбата на всички лотове, предложени на търга, възлизат на 7.3 милиона долара, недхвърляйки петкратно първоначалните очаквания на аукционната къща.

От Sotheby's уточняват, че французинът е запазил няколко бутилки Romanée-Conti за собственото си семейство.