Кой трябва да плати сметката при първата среща? Дали приемането на почерпка е знак на слабост или е признак на уважение? В днешно време отговорите на тези въпроси не са еднозначни, пише The Wall Street Journal.

Проучване, проведено от Sage Open сред 17 000 необвързани, хетеросексуални мъже и жени, показва, че 76% от мъжете се чувстват виновни, ако не почерпят дамата на първа среща.

От друга страна, 64% от тях са на мнение, че жените също трябва да допринасят от време на време за плащането на сметките по заведенията, а почти половината от представителите на силния пол са категорични, че не биха излизали с дама, която никога не си плаща сметките.

40% от жените твърдят, че се чувстват неудобно, ако мъжете, с които излизат, отказват да приемат почерпка. Други 39% се надяват, че партньорът им няма да приеме парите и ще плати сметката, въпреки предложението. А 44% са били неприятно изненадани, когато мъжът е очаквал да бъде почерпен от тях.

Според професора по психология от Chapman University Дейвид Фредерик, който е един от авторите на изследването, вече няма универсална рецепта за финансовите взаимоотношения при романтичните срещи.


"Много жени предлагат да платят сметката, но в подобни случаи мъжете се чувстват объркани, защото не знаят дали предложението е просто от куртоазия или дамата действително иска да демонстрира самостоятелност", казва той и признава, че лично е попадал в подобна ситуация.

"Ако някоя дама ми предложи почерпка, обикновено отказвам с уговорката, че първия път плащам аз, а следващия път - тя", обяснява Фредерик. По думите му това е безопасна стратегия, тъй като, от една страна, демонстрира щедростта, която много жени биха очаквали, а от друга, им дава възможност да покажат, че са самостоятелни, ако се стигне до втора среща.

Някои дами посягат към портмонето, когато сервитьорът донесе касовата бележка, но така или иначе очакват от своя партньор да откаже предложението и да плати сметката. Други обаче предпочитат да запазят своята самостоятелност и достойнство и настояват сметката да се раздели 50/50.

В исторически план мъжете са възприемали естествено ролята си на финансов благодетел, дори и в полето на романтиката, просто защото в миналото те са разполагали със средствата за това. С установяването на равенството между половете обаче и навлизането на жените в работната сила и света на бизнеса от началото на миналия век, позициите лека-полека започват да се балансират. Това важи с особена сила за дамите, които вече имат професионална реализаци язад гърба си.

Данните от проучването на Sage Open показват, че почти половината от дамите на възраст над 55 години и около 20% от тези на възраст между 18 и 25 държат да плащат сметките си сами, защото това ги прави самостоятелни и не ги "задължава" да продължат взаимоотношенията си с отсрещната страна след вечерята в заведението.

Този аргумент има смисъл, особено като се има предвид, че според същото проучване, 16% от мъжете очакват секс в замяна на своята щедрост в ресторанта.

Но въпреки че и мъжете, и жените отказват да си признаят, цифрите са категорични, че и двата пола се чувстват неудобно, когато дамите предлагат да почерпят и да покрият цялата сметка. Някои господа дори приемат подобни жестове като нарушаване на мъжкото им достойнство.

Други разчитат този сигнал като отказ от страна на жената да продължи романтичните си взаимоотношения с тях. А от гледна точка на повечето дами - дори и тези, които в най-голяма степен държат на еманципацията си - мъж, който приема почерпка, не е истински джентълмен и намеренията му не са достатъчно сериозни.

Според антрополога Хелън Фишър от Indiana University Bloomington, този стереотип има своето еволюционно обяснение. "Жената иска да разбере дали мъжът е готов да отдели от ресурса си за нея. В продължение на милиони години жените са се нуждаели от партньор, който да ги закриля и да се грижи за тях и за децата им. Днес те продължават да търсят такива сигнали, дори и да не го осъзнават", казва тя.

И така се връщаме на основния въпрос. Кой, в края на краищата, е редно да се разплати след романтичната вечеря?

Според Кери Кронин, която е експерт по философия в Boston College, разделянето на сметката по равно не е най-добрият вариант, тъй като обезличава и двете страни и ги кара да изглеждат като хора, които просто са попаднали случайно в заведението по едно и също време. А романтичните вечери би трябвало да са точно обратното - възможност за демонстрация на близост и загриженост за отсрещната страна.

Затова, по думите й, най-справедливо е този, който е поканил другия на среща, да се погрижи и за сметката.