Вашингтон се превърна в първия щат в САЩ, който легализира компостирането на хора, съобщава BBC.

Според новия закон жителите му вече могат да избират дали да се превърнат в почва след смъртта си.

Процесът се разглежда като алтернатива на кремациите и погребенията и като практичен вариант за градовете, в които земята за гробища е оскъдна.

В края на процеса по компостиране на близките на починалия се предоставя почва, която могат да използват за засаждане на цветя, зеленчуци или дървета.

Законопроектът беше подписан от губернатора на щата Джей Инсли във вторник.

Катрина Спейд, която лобира за въвеждането му, основава компания, която може да бъде първата, предоставяща услугата.

"Компостирането предлага алтернатива на погребението или кремацията. То е естествено, безопасно, устойчиво и ще доведе до значителни икономии на въглеродни емисии и земя", казва тя пред AФП.

Как работи?

Компанията на Спейд Recompose поставя тялото в хексагонален стоманен контейнер, пълен с люцерна, дървени стърготини и слама.

След това той се затваря и тялото се разлага естествено в рамките на 30 дни, създавайки две ръчни колички наторена почва.

Забравете за пръстта. Ние няма да бъдем погребани в гробищеНа Земята има около 101 милиарда мъртви, а още 7 милиарда души ще се присъединят към тях през следващия век

Екологичните алтернативи на погребенията стават все по-популярни. По-рано този месец стана ясно, че покойният актьор Люк Пери е избран да бъде положен след смъртта си в "костюм за гъби" в Калифорния.

Създателят на костюма Джей Лий казва, че тази технология намалява количеството токсични замърсители, които се освобождават в околната среда по време на разлагането и кремацията на тялото на човека.

Процесът на човешко компостиране вече е законен в Швеция, докато естествените погребения - в които тялото се полага в земята без ковчег или с биоразградим такъв, са законни в Обединеното кралство.