Изгубен замък на 3000 години беше открит от возолази и изследователи в турското езеро Ван, съобщава британският вестник Independent.

Смята се, че забележителните руини са на крепост, построена по време на царството на Урату, което процъфтявало по време на желязната ера между IX и VI в. сл. Хр. Откритието било направено от археолози от университета Van Yüzüncü Yıl, който работил с екип от водолази.

В интервю за Анадолската агенция подводният оператор и ръководител на екипа от водолази Тахсин Джейлан обяснява, че други водолази и археолози, които познавали езерото, казали на колегите му, че едва ли ще открият нещо във водата.

Но в крайна сметка установили, че забележителите руини са част от голям археологически обект, който се простира на площ от около един километър. Въпреки че са били под водата от векове, видимите участъци от запазените стени на крепостта са с височина между три и четири метра.

„Много цивилизации и хора са се установявали около езерото Ван. Те наричали езерото „горното море“ и смятали, че то крие много тайнствени неща. Като имахме предвид това вярване, работихме, за да разкрием тайните на езерото“, казва Джейлан пред турския вестник „Хюриет“.

Той допълва, че езерото Ван има история на около 600 000 години. „Истинско чудо е, че откриваме този замък под водата. Археолозите ще дойдат тук, за да проучат историята му и да дадат информация за него“, отбелязва Джейлан.

Урату, известно като Кралство Ван, е древна страна, която се простирала на части от територията на днешни Турция, Армения и Иран. Еверото Ван играело важна роля за цивилизацията на Урату.

Това не е първото откритие на екипа в езерото. Миналата година изследователите откриха област от 2.4 кв. км със странни сталагмити, която нарекоха „подводните вълшебни комини“. По-рано тази година те се натъкнаха на отломките на руски кораб, за който се смята, че е потънал през 1948 г.