Напрежението на финансовите пазари е принудило германското правителство да обмисли отлагането на приватизацията на част от германския национален железопътен превозвач Deutsche Bahn AG, която се очакваше да донесе на държавата между 5 и 6 млрд. евро, информира FT.

"В определен момент ще трябва да обмислим дали сега е подходящото време да продължим с продажбата", заяви вчера финансовият министър на Германия Пеер Щайнбрук.

Спадът в цените на акциите е довел до кулминационната точка на дълго проточилите се различия между германското правителство и Deutsche Bank, Goldman Sachs, Morgan Stanley и UBS, които са глобални координатори на IPO-то, по отношение на оценката на подразделението на компанията Deutsche Bahn Mobility and Logistics (DBML).

Берлин настоява за цена от 6 млрд. евро за дела си в DBML, докато банките се опитват да накарат правителството да свали цената до под 5 млрд. евро, твърдейки, че инвеститорите няма да платят повече и че банките ще бъдат натоварени с нежелани и надценени акции.

Хора, запознати със ситуацията, твърдят, че ако банките не могат да гарантират цената искана от правителството, най-голямата приватизационна сделка в Германия от осем години насам може да бъде отложена.

Подобно действие би могло да попречи за осъществяването на проекта в близко бъдеще.

Дори и ако финансовите пазари се успокоят в предстоящите месеци, първичното публично предлагане на акции в началото на следващата година за много от управляващите ще бъде прекалено близко до изборите през септември 2009 г.

Ако следващото правителство желае да продължи проекта, ще трябва отново да търси одобрението на парламента, което е сложен процес, като се има предвид публичното недоверие към приватизацията и дерегулацията.