Американски експерти стигнаха до извода, че лошите новини в медиите имат положителен ефект.

До подобен парадоксален на пръв поглед извод е стигнато вследствие на проучване установило, че хората отделят повече внимание на информацията, съдържаща заплаха за личното им благосъстояние или здраве пише изданието AMИ-ТАСС.

Специалистите от университета в Мисури са разгледали физиологичните ефекти на онлайн четенето на новини и е установено, че материалите, съдържащи заплаха за личното здраве, бързо привличат вниманието на човек и по-дълго се запазват в паметта.

Изводите подкрепят теорията на социолозите, че местните новини с негативно съдържание са приоритет и по-предпочитани от читателите.

От резултатите става ясно, че хората имат вродена механизъм, който ги кара да обърнат повече внимание на информация със заплашителен характер.

В експеримента учените са замервали сърдечната честота на читателите, четейки различен тип новини. Най-интензивно сърцебиене е имало при лоши местни новини.

След като ги прочетат, хората са склонни интуитивно да вземат мерки за предпазването си. В тази насока, това което правят медиите с представянето на лоши новини, е да подтикват към избавяне на вредни навици и други опасни действия.