Делничните дни могат да бъдат доста натоварени със срещи, отговаряне на имейли, задължения в семейството и, като цяло, опити за свършване на работа. Така понякога може да забравим за обяда и просто да не отделим време за обедна почивка.

Пропускането на обяда обаче е грешка, казват диетолозите.

Закуската често се определя като най-важното хранене за деня, но обядът е също толкова важен. Най-общо казано - полезно е да приемате повече от дневните си калории по-рано през деня, защото така ще имате достатъчно енергия, за да ги изгорите.

Пропускането на което и да е хранене означава по-трудно задоволяване на нуждите от храна за деня. Без значение колко сте заети, редовният обяд и откъсването от работа ви зареждат с енергия и предлагат умствена почивка и време за освежаване.

За тези, които са у дома със семейството, това моделира здравословна връзка с храната на децата. В офиса това е социално време с колегите и може да укрепи професионалните взаимоотношения, което е важна част от здравословната работна среда.

Изследванията показват, че хората, които правят ежедневни обедни почивки, изпитват по-висока удовлетвореност от работата и имат по-добра производителност. Обядът е полезен не само за хранителните ви навици, но и за вашия метаболизъм и настроение.

Защо пропускате обяда?

Пропускате ли обяда, защото графикът ви е твърде натоварен и не ви остава време за ядене? Опитвате ли се да намалите калориите? Или, защото вашите колеги не си вземат обедна почивка? Отивате на тренировка по време на обяд?

Всичко това би било оправдание, но не трябва да пренебрегнем нуждата на тялото от хранене. Помислете как се чувствате, когато пропуснете обяда в сравнение с това, когато се храните. Какви са нивата ви на енергия следобед? Изпитвате ли желание да хапнете? Огладнявате ли?

Всички тези въпроси са важни за подпомагане на развитието на навик, който ще служи на тялото ви по-добре.

Как пропускането на обяд влияе на тялото ви

Пропускането на обяда от време на време не е проблем. Но ако това се превърне в навик, тялото ви се приспособява към по-нисък прием на "гориво“ и това може да причина за по–слаб метаболизъм с течение на времето и повишен риск от недостиг на хранителни вещества.

Спестяването на обяда може да бъде причина за желание за късно хранене или дори за нощни хранения. Калориите настрана, яденето на твърде много наведнъж също може да доведе до скок на кръвната захар и инсулина. С течение на времето това може да доведе до по-високи нива на кръвната захар, инсулинова резистентност и, потенциално, дори до развитие на диабет.

Пропускането на обяда може също да ви накара да изберете по-малко здравословни храни по-късно през деня, когато се чувствате гладни. Недостатъчното хранене през деня може да доведе до спад на енергийните ви нива, което може да повлияе на настроението, продуктивността и концентрацията. Изследванията показват, че ограничаването на храненето може да увеличи раздразнителността и настроението, да намали мотивацията и потенциално да доведе до тревожност и депресия.

В колко часа трябва да обядвате?

Няма единни норми за всички за обяд - това е личен избор. Продължайте се към правилото той да бъде четири до пет часа след закуска. Все пак, слушайте тялото си и не разчитайте на външни знаци.

Какво трябва да ядете за обяд?

Най-добрият обяд е балансирана храна с богати на фибри въглехидрати като боб, постни протеини и много плодове и зеленчуци. Тези храни ви държат сити по-дълго и предотвратяват следобедната мудност.

Просто не яжте твърде много. Преяждането на обяд може да ви накара да се почувствате сънливи и да не може да се концентрирате.

Създаването на навика да обядвате и да си правите обедна почивка е от полза за цялостното ви здраве. Ако пропускането на обяд е нормално за вас, намерете време да започнете да обядвате няколко дни в седмицата, за да видите как това се отразява на деня ви, и след това да преминете към обяд всеки ден.