Австралийски психолози установиха, че лошото настроение всъщност има добри страни. То кара хората да гледат по-трезво на света около себе си, подобрява способността им да преценяват останалите и има добър ефект върху паметта, съобщава Ройтерс.

„Докато доброто настроение поощрява въображението, изобретателността и работата в екип, то лошото настроение прави хората по-наблюдателни и ги кара да внимават повече", казват авторите на проучването.

В изследването са участвали две групи хора. У едната психолозите предизвикали позитивни емоции, а у другата негативни, посредством гледане на филми и разговори за щастливи и нещастни моменти в живота им.

Установено било, че хората в добро настроени са по-склонни да вярват на градски легенди, докато тези в лошо настроение били по-реалистични.

Хората в добро настроение били по-склонни да вземат бързи решения, дори и такива въз основа на расови или религиозни предразсъдъци.

Групата на „намръщените" показала много по-добра възможност да се аргументира писмено по даден въпрос, като те били по-убедителни за читатели или слушатели. Справяли се отлично и със запомняне и възстановяване на разказ с детайли, което показва по-добри възможности за запаметяване, когато човек е в лошо настроение.