Американска компания работи върху космически кораб, който ще бъде първият в света луксозен хотел, пътуващ в космоса.

От Orion Span - базираната в Хюстън компания, която разработва проекта, се надяват космическата станцията Aurora да бъде изстреляна през 2021 г., съобщават от The Independent.

Двама души екипаж ще придружават пътниците, готови да платят повече от 500 000 паунда (повече от 1 млн. лв.) на ден за привилегията да пътуват в космоса.

Движейки се на 200 мили над Земята, станцията обещава орбита "на всеки 90 минути" и "безброй изгреви и залези". Гостите на космическия кораб ще се радват на несравними гледки към планетата Земя, но на пословична цена.

Сумата за 12-дневното пътуване започва от 6 709 470 паунда (около 15 126 577 лв.), което означава около 559 123 паунда на нощ (приблизително 1 260 549 лв.)

До четирима гости ще могат да бъдат настанени в рамките на едно пътуване заедно с двама души екипаж и ще трябва да платят депозит в размер на 56 500 паунда (близо 127 379 лв.), който след това ще да бъде възстановен.

От компанията обещават пътуването да бъде интензивно приключение, наподобяващо повече живота на истинските астронавти в космоса, отколкото безгрижна ваканция.

„Ние не предлагаме услуга, еквивалент на „хей, хайде да отидем на плаж, само че в космоса“. Ние предлагаме шанса да изпитате какво е усещането да си астронавт и вярваме, че има хора, които биха платили, за да се докоснат до този опит“. Това заявява основателят и главен изпълнителен директор на Orion Span Франк Бунгър пред New Zealand Herald, цитиран от The Independent.

Към гостите на космическия кораб ще се отнасят като към астронавти, които са на обучение на Aurora Station. Освен това те ще имат шанса да се докоснат до виртуална реалност, на която, според Orion Span, може да се насладите единствено на борда на тяхната космическа станция.

Пътниците-пионери в космоса ще могат да осъществяват връзка със Земята, тъй като Aurora Station ще бъде снабдена с най-бързия достъп до безжичен интернет в космоса. Това ще позволи на посетителите да споделят своевременно своите впечатления и преживявания с приятелите и семейството си.

Orion Span е усъвършенствала традиционната двегодишна обучителна програма, необходима за престой на космическа станция, съкращавайки я на три месеца, като голяма част от обучението може да се извърши онлайн.

Потенциалните гости ще получават сертификат за астронавти - Orion Span Astronaut Certification (OSAC), според който притежават основни разбирания за космически полет, орбитална механика и средата под налягане в космоса.

Приложението OSAC ще бъде пуснато в експлоатация през следващата година, а персоналните тренировки за всеки пътник ще се провеждат около три месеца преди излитането.

Тези, които ще летят на борда на Orion Span, ще завършат модулното си обучение по време на полета.

Компанията вече търси инвестиции от различни източници и се надява да получи договор със спонсор за изстрелването на станцията.

Новината идва, след като Ричард Брансън заяви, че сме "привлекателно близо" до възможността да видим пътувания в космоса с комерсиална и развлекателна цел след успешния тестов полет на Virgin Galactic в четвъртък, 5 април, цитиран от The Independent.

Космическият кораб е пренесен на височина 46 500 фута (около 14 173 м) преди да бъде изстрелян над пустинята Мохаве в Калифорния, САЩ.