Летните месеци юни, юли и август на настоящата 2021 г. са били най-горещите в Европа, откакто се води статистика.

Това сочат данните на службата на ЕС по климатичните промени "Коперник", която ги събира от 1979 г.

Тя съставя месечни доклади за температурата на въздуха, за нивото на ледовете и водния цикъл, използвайки данни от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции .

Средната температура през трите летни месеца е била с почти градус над тези, измерени в периода 1991 г. - 2020 г.

Досегашните най-горещи лета бяха тези през 2010 г. и 2018 г. Регистрираните температури тогава обаче са с около 0.1 градуса по Целзий по-ниски от измерените през 2021 г.

Това лято в средиземноморските държави бяха отчетени рекордни жеги.

През август беше поставен нов температурен рекорд на Стария континент, когато в околностите на италианския град Сиракуза бяха измерени 48.8 градуса по Целзий.

Най-високата измерена температура в Европа досега беше 47 градуса. Те са отчетени през юли 1977 г. в Атина. Новият рекорд все още не е одобрен от Световната метеорологична организация.

Това са десетте най-горещи места на планетатаНастоящият рекорд за най-висока температура, регистриран някога на Стария континент, е 48 градуса, измерени в Атина, Гърция, през 1977 г.

Юли тази година е бил най-топлият месец в историята на Земята от началото на наблюденията, обяви преди месец американското Национално управление за изследване на океаните и атмосферата.

Средната температура на повърхността на Земята през юли тази година е била с 0.01 градуса по Целзий по-висока от тази през предишния най-топъл юли - през 2016 г.

От американската агенция уточниха, че тази статистика се води от 142 години.

Според Коперник обаче седмият месец на 2021 г. е бил третият най-топъл юли на планетата.