Денят на Свети Валентин, измерен с потребителската активност на влюбените, ще струва на американците тази година над 14 млрд. долара, прогнозира изследователската организация BIGresearch.

Проучване сред 9500 души показало, че средностатистическият американец е бил готов вчера да развърже кесията си за подаръци и други знаци на внимание към любимите, като похарчи 103 долара, срещу 102.5 миналата година и 123 долара преди рецесията. Мъжете изглеждат по-щедри от дамите и възнамерявали да похарчат 135.35 долара, докато според жените са целта са достатъчни 72 долара. Най-пестеливи са семейните двойки, които планират празничен бюджет за Св. Валентин от 63.34 долара, с четири долара по-малко от миналата година.

Подаръци и за домашните любимци

Очебийно по-щедра е само сумата, предвидена за подаръци за домашните животни - с 50 процента увеличение спрямо миналата година. Макар че средната стойност на подаръците за любимците е скромна - 3.27 долара, това пак е значително повече от сумата, на която могат да разчитат колегите в работата - 2.84 долара, отбелязва РИА Новости.

Бижутерийният, ресторантският, хотелиерският и цветарският бизнес в САЩ очакваха празника, както винаги с надежда. И тъй като на Св. Валентин не трябва да липсва картичката с любовно послание - "валентинката", и печатарската индустрия се надява на добри приходи.

През последните две-три седмици преди деня на влюбените оживлението в магазините напомняше за коледната треска. Червените рози са най-популярните цветя. Очаква да бъдат подарени над 100 млн. рози, а в Ню Йорк дузината струваше поне 25 долара. В този ден сладкарите реализират почти половината от годишната си печалба - по данни на Националната сладкарска асоциация покрай празника американците купуват сладкиши средно за 600 млн. долара.

Най-добрият подарък в деня на Св. Валентин е романтичната вечеря, смятат повечето от американците. Това сочат резултатите от проучване на общественото мнение на социологическия институт "Расмусен рипортс", публикувано преди празника, съобщи ИТАР-ТАСС. Вечеря на свещи в празничния ден биха предпочели 67 процента от анкетираните, но едва 31 процента се канят да организират подобна изненада за половинките си. При това такъв подарък е предпочитан от 74 процента от мъжете и 59 процента от жените.

Някои все пак ще останат с празни ръце

Тази година обаче 25 процента от американците изобщо не възнамерявяха да дават пари за подаръци, показва проучване на социологическия институт Зогби сред 2000 пълнолетни граждани на САЩ. От 1 до 49 долара решиха да отделят 43 процента от американците, 17 порцента - между 50 до 99 долара, а едва 5 процента - между 100 и 2000 долара. Над 2000 долара са готови да похарчат само 2 процента от анкетираните, а 9 процента още не бяха решили, предаде пък агенция ИТАР-ТАСС.

Източник: Дойче веле