Има едно сигурно нещо за Апълтон, разположен в близост до Гандер в Нюфаундленд: „Това е Малката ябълка, а не Голямата ябълка“, казва Дърм Флин, който е кмет на града през 2001 г., пред Travel + Leisure.

На 11 септември 2001 г. мястото е наводнено от случайни посетители - близо 7 000, когато въздушното пространство над Съединените щати е затворено заради един от най-мрачните дни в американската история.

Изведнъж 38 търговски самолета и четири военни машини са отклонени към международното летище Гандер.

За щастие, градът е свикнал да посреща международни гости - той е построен около летището, а мястото е избрано заради стратегическото му местоположение на канадския остров в първите дни на трансатлантическите полети, когато самолетите трябва да правят спирки по време на пътуването между Северна Америка и Европа .

„Гандер съществува заради своето летище“, казва сегашният кмет на града Пърси Фаруел пред T+L за аеропорта, което някога е най-големият в света.

„Нашето неделно следобедно забавление като деца би било да скочим на колелата си и да отидем до летището, да си вземем сладолед и да седнем в средата на този красив международен терминал, за да наблюдаваме как светът идва и си отива“, казва Фаруел, който живее в Гандер повече от пет десетилетия.

"Охраната не беше налице по това време, затова се смесвахме с пътниците. Ние сме малка общност в средата на сравнително изолиран остров в северната част на Атлантическия океан, но бяхме много изложени на останалия свят... Това вероятно ни помогна да се подготвим за случилото се през септември 2001 г."

Всъщност, събитията от 11 септември разкриват глобалното състрадание, вплетено в културата на общността. След като става ясно, че „хората от самолета“, както местните хора ги наричат, ще бъдат там дни наред, в крайна сметка те напускат машините, в които прекарват близо 24 часа.

Без колебание нюфаундландци отварят домовете си, техните училищни зали, читалища и хотели, както и сърцата си към непознатите след трагедия от такъв мащаб. Флин и съпругата му Даян канят трима непознати да останат с тях в скромния им дом с три спални. И те са само едно от семействата, които правят това в целия регион.

Необичайното събиране на непознати поставя всички на равни условия. И милионерът, и обикновеният човек се хранят на оща шведска маса, на която се сервират и местни специалитети, като месо от лос и заешка яхния.

Макар че малката общност определено днес е много по-популярна, отколкото преди 2001 г., в известен смисъл местните все още просто живеят живота си по начина, който познават най-добре. „Не знам дали хората тук са се променили“, казва Фаруел.

Мъж предложи брак на приятелката си по уникален Мъж с поглед в бъдещето намери находчив начин да предложи брак на приятелката си

"Вероятно сме променили начина, по който гледаме на себе си, като вероятно оценяваме повече това, което приемаме за даденост, което считаме за нормално човешко взаимодействие. Ситуацията обаче също така ни показа, че можете да промените света, без да правите нищо извън собствения си праг. "

За тези, които търсят малко от това вдъхновение в Нюфаундленд, Флин препоръчва да си освободят поне 10 дни до две седмици, за да се насладят на района.

"Не правете резервации, така че да сте принудени да бъдете постоянно в колата, опитвайки се да стигнете от точка А до точка Б - ние сме Нюфаундленд, а не Дисниленд“, казва Флин, чийто син управлява ирландска кръчма в Сейнт Джон.

„Елате заради пейзажа, заради хората и не се срамувайте да говорите с непознат ... По всяка вероятност той ще ви покани в къщата си.“