Преди Мария Шарапова да започне да изкарва милиони като професионален тенисист, тя и нейното семейство не разполагат с много.

На 6-годишна възраст родената в Русия състезателка и нейният баща се местят в САЩ, където да развият нейния талант, носейки със себе си едва 700 долара.

Докато Шарапова тренирала по цял ден в академията на Ник Болетиери във Флорида, нейният баща работил на няколко места, за да може да плаща наема, да набавя продуктите от първа необходимост, както и да покрива таксата за тенис училището.

Двамата нощували на разтегаем диван в малък апартамент, притежаван от рускиня на средна възраст, разкрива книгата на Шарапова, озаглавена „Неудържима”.

„Плащахме 250 долара на месец, за да използваме кухня и баня, както и всекидневна, която ни даваше достъп до телевизор, което беше важно. Така се научих да говоря английски”, споделя в книгата тенисистката, предава CNBC.

В крайна сметка, саможертвата се отплатила – десетилетие след преместването в САЩ, на възраст от 17 години, Шарапова печели Уимбълдън през 2004 г. Това била първата от общо пет титли от Големия шлем във визитката на рускинята, която дошла с награда в размер на 560 500 британски паунда.

Днес 31-годишната звезда е спечелила от наградни фондове над 38 млн. долара, въпреки 15-месечното наказание, което изтърпя от WTA. По този начин Шарапова се нарежда на първо място в света сред най-добре платените жени атлети 11 години подред.

Израстването в бедност оказва влияние на Шарапова в това как управлява милионите си днес. Въпреки успехите на корта, тя планира бъдещето така, сякаш кариерата ѝ ще приключи утре.

Това е една от причините, поради които през 2012 г. звездата стартира своя собствена компания за сладкиши, наречена Sugarpova. Дългосрочните планове предвиждат бизнесът да се превърне в лайфстайл бранд, след като се откаже от професионалната си кариера.

„Когато си млад и успешен и се справяш добре, нещата в живота ти стават автоматично и започваш да мислиш, че това ще продължи през годините до края”, казва Шарапова, която преодолява сериозна контузия в рамото през 2008 г.

„Важно е също така да бъдем реалисти относно това, което може да се случи утре; относно контузиите; относно някой, който може да напусне компанията ви; относно друга компания, която се появява и може да ви бъде конкурент”, споделя тенисистката.

Шарапова осъзнала, че „парите като цяло не носят щастието, което хората отстрани може би виждат”. „Разбира се, те позволяват да си купите повече материални неща, но всички тези неща са доста временни.”

Невероятният живот на Коби БрайънтТой израства в Италия, а по-късно учи във Филаделфия. Може би затова харесва италианската храна и италианските коли.

Вижте как отговаря Мария Шарапова на няколко въпроса, свръзани с парите пред CNBC:

Какви са първите ви спомени свързвани с пари?

Мария Шарапова: Трябва да е било, когато майка ми ми подари плюшен заек на Нова година и ми каза да не казвам на баща ми, защото е по-скъп от това, което би могъл да си позволи за подарък.

Кой ви научи какво са парите?

МШ: Навярно родителите ми. Те имаха голямо влияние върху решенията, които вземах още от много ранна възраст и мисля, че това бе доста добро нещо.

Колко бяха първите ви джобни пари?

МШ: Не смятам, че бяха повече от 5-6 долара седмично.

Каква беше първата ви работа?

МШ: Да бъда тенисист.

Каква беше първата ви кола и колко струваше?

МШ: Не притежавах първата си кола, докато не дойде, мисля, първата ми спонсорска сделка за кола. Но първата ни семейна кола беше западнала Honda и си спомням, че когато натисках бутона за автоматично сваляне на прозореци, си мислех „Никога не съм виждала това преди. Това е доста готино.”

За какво отказвате да се хвалите?

МШ: Не съм фен на яхтите... Хората си мислят, че когато имате пари, ги харчите за яхта по време на лятото. Предпочитам да съм на сушата.

Кое е най-евтиното нещо, което ви носи радост?

МШ: Смях. Прегръдки. Те са безплатни.

Какво са парите?

МШ: Парите са преходни.

Невероятният живот на Виктория и Дейвид БекъмДвамата днес притежават близо 900 млн. долара, което е с 300 млн. долара повече от кралица Елизабет II