Класацията на милиардерите на списание Forbes традиционно отбелязва предприемаческия успех. Въпреки това, ако човек разгледа по-сериозно участниците в нея, винаги се появяват и отклонения.

Общо шестима от членовете на тазгодишната класация са или зад решетките, или пък са получили съдебни присъди, като между тях са хора като Силвио Берлускони, модната двойка Доменико Долче и Стефано Габана и южнокореецът Чей Тай-Вон.

Независимо дали става въпрос за алчност или опити за укриване на данъци, дори и много богатите от време на време се оказват зад решетките, понякога за дълго време.

Уонг Куонг Ю

Най-типичният пример е китаецът Уонг Куонг Ю, който се занимава с търговия на електроника и през 2006 г. беше най-богатият човек в страната с 1.55 млрд. долара. В момента той излежава четвъртата година от своята 14-годишна присъда за търговия с вътрешна информация и предлагане на подкупи.

Възходът на Уонг е също толкова бърз, колкото и неговото падение. Той напуска училище и зарязва бедното си семейство, когато е на 14 години, а до 30-ата си годишнина вече е милиардер благодарение на Gome - най-голямата верига магазини за електроника в Китай.

Уонг печели 230 млн. долара от листнатата на борсата в Шенжен Beijing Centergate Technologies, в която той е бил най-големият акционер, като е сключвал сделки преди важни изявления на компанията чрез сметки на подставени лица, според съда в Пекин.

Докато се опитвал да създаде връзки с управляващите, Уонг и негови партньори дали 740 000 долара подкупи на петима полицаи и един данъчен служител срещу така наречените корпоративни услуги. Миналата седмица Уонг и неговата съпруга се съгласиха да платят на Gome 54 млн. долара компенсация за провиненията си.

Чей Тае-Вон

Още по-странна е историята на южнокорееца Чей Тае-Вон, който излежава четиригодишна присъда, след като, заради вярата си в свръхестественото, той присвоява близо 50 млн. долара от компанията, която наследява - SK Group.

Чей и неговият брат управлявали третия най-голям промишлен конгломерат в страната, който контролирал сериозна част от сектора на комуникациите и енергийния сектор.

Използвайки активи на компанията, сякаш са негови, Чей, чието състояние се оценява на 2.5 млрд. долара, поверил управлението на парите си на паричен мениджър, за който се смята, че пред това бил шаман.

С нарастването на загубите на мениджъра в разгара на финансовата криза през 2008 г. Чей и неговият брат превеждали средства от две от техните компании, увеличавайки средствата под управление на предполагаемия гадател, който в крайна сметка бяга в Китай и след това в Тайван с паспорт от Белиз.

Чей и неговият брат в момента са зад решетките, докато паричният мениджър Ким Уонг-Хонг е бил екстрадиран миналия септември.

Доменико Долче и Стефано Габана

В Италия данъчните власти се борят срещу укриването на данъци и измами, като са погнали двама от най-известните италианци – Доменико Долче и Стефано Габана. Модното дуо, от което всеки член притежава по 1.65 млрд. долара, получи 20-месечна присъда през юни за укривани на печалби от данъчните власти чрез офшорна компания.

Дизайнерите продали две от техните марки на холдингова компания в Люксембург на име Gado, което им позволило да спестят над 570 млн. долара данъци. Дизайнерите обжалват присъдата, но ако решението на съда бъде потвърдено на по-горна инстанция, те ще трябва да платят над 470 млн. долара

Вижте още: Милиардери, които са лежали в затвора

Силвио Берлускони

Друг италианец, който има проблеми със закона, е бившият министър-председател Силвио Берлускони. Неговото състояние се оценява на 9 млрд. долара, а Берлускони бе отстранен от парламента през миналата година, след като бе признат за виновен по обвинения за данъчни измами и че е правил секс с непълнолетна проститутка.

По отношение на измамите Берлускони използвал личната си холдингова компания Fininvest, за да купува правата за щатски филми и телевизионни предавания в края на 80-те и началото на 90-те години.

Mediaset, която е най-голямата телевизионна компания в Италия, основана от Берлускони и остава под негов контрол, купува същите тези права и вдига цените, създавайки “черни каси”, които донесли на Берлускони 375 млн. долара за сметка на данъчните и на останалите акционери.

Предвид възрастта си (77 г.) Берлускони няма да лежи в затвора. Вместо това той ще извършва обществено полезен труд, докато очаква резултатите от други три дела срещу него.

Джоузеф Лау

Хонконгският милиардер Джоузеф Лау, чието състояние се оценява на 8.4 млрд. долара, наскоро бе признат за виновен в извършването на престъпление. Лау платил 2.6 млн. долара на бивш министър на Макау в сделка за придобиване на земя.

Лау бе принуден да напусне постовете си на председател и главен изпълнителен директор на Chinese Real Estate Holdings of Hong Kong, след като бе осъден на пет години и три месеца затвор.

Лау бе заменен от сина си в компанията и вероятно ще обжалва присъдата. Дори и тя да бъде потвърдена, той няма да попадне в затвора, защото Хонконг няма споразумение за екстрадиция с Макао.

Джим Ирсей

Собственикът на отбора по американски футбол Индианаполис Колтс - Джим Ирсей, бе арестуван в неделя, като му бяха повдигнати няколко обвинения, между които за притежание на наркотици и управление на автомобил в нетрезво състояние.

Ирсей, чието състояние се оценява на 1.6 млрд. долара, твърди, че не употребява алкохол, но е признавал, че е имал проблеми с болкоуспокояващи. Ирсей бе пуснат под гаранция от 22 500 долара.

Вижте случайно: Как прекарват ваканцията си милиардерите?

Бърни Екълстоун

Няколко други милиардери също имат проблеми със закона, заради които могат да получат сериозни присъди. Сред тях е шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун. Британският гражданин, който разполага с 4.2 млрд. долара, в момента е на съд във Великобритания и Германия по обвинения за подкуп и може да получи сериозна присъда.

Екълстоун притежава пряко 5.3% от Formula One и 8.5% чрез своя семеен попечителски фонд Bambino Trust.

Екълстоун е участвал в продажбата на Формула 1 на компанията за дялово инвестиране CVC Capital Partners през 2006 г. и е обвинен в това, че платил 45 млн. подкуп на германския инвестиционен банкер Герхард Грибковски, за да гарантира, че неговата банка BayernLB ще продаде дела си на CVC при условия, зададени от Екълстоун.

Грибковски в момента излежава 8.5-годишна присъда за това, че приел подкупа, докато Екълстоун твърди, че е бил изнудван от банкера. Екълстоун ще се яви в съда в Мюнхен по-късно през годината.

Томас и Реймънд Куок

В Хонконг Томас и Реймънд Куок, чието общо състояние се оценява на 12.6 млрд. долара, са обвинени в предлагането на подкуп на бивш главен секретар.

Комисията за борба с корупцията на Хонконг разследва двамата братя имотни магнати за това, че са осигурявали плащания и необезпечени заеми на стойност 4 млн. долара на втория най-важен държавен служител в Хонконг в периода 2000-2009 г. Делото започва през май.