Състоянието на много милионери по света е намаляло през миналата година, докато милиардерите са се справили много добре, използвайки сериозните си екипи за управление на активи, за да се възползват от икономическата и пазарната ситуация, която засегна по-малко богатите, показва доклад на Wealth-X, цитиран от Reuters.

Броят на хората, които разполагат поне с 30 млн. долара, е нараснал до 187 380, но общото им състояние е намаляло с 1.8% до 25.8 трлн. долара. Сумата обаче все още е по-голяма от икономиките на САЩ и Китай, взети заедно, според доклада на Wealth-Xreport.

Най-тежко засегнатите в световен план са били тези, които разполагат с между 200 и 499 млн. долара. Общият им брой е намалял с 9.9%, а общото им състояние с 11.4%.

Най-най-богатите обаче са станали още по-богати през миналата година, след като броят на милиардерите се е увеличил с 9.4% до 2 160. Тяхното общо състояние пък е нараснало с 14% до 6.2 трлн. долара.

Докато Европа изпитва затруднения, а САЩ се възстановява на периоди, богатите изместват вниманието си от спекулативните инвестиции към непубличните компании, суровините и имотите, според базираната в Сингапур Wealth-X.

Азия отчита най-голям спад в богатството с понижение от 6.8% до 6.25 трлн. долара, което се дължи на по-слабото състояние на пазарите на акции и по-малкото търсене на експортни стоки от Запада.

Състоянието на богатите намалява още в Европа, Латинска Америка и Близкия Изток, докато богатите забогатяват още повече в Северна Америка (+2.8% до 8.88 трлн. долара) и Океания (+4.4% до 475 млрд. долара).

Богатите в Азия обаче не могат да бъдат отписвани, според Wealth-X, тъй като тенденцията за намаляване на богатството в Япония, Китай и Индия (където са 75% от супер богатите в Азия) ще се обърне, въз основа на състоянието на финансовите системи и икономики в региона.

Общото състояние на ултра богатите в Азия се очаква да надхвърли това на американците до 2020 г., според доклада.