Кой иска да бъде милионер, след като почти половината от тях дори не се чувстват богати, според американско проучване публикувано вчера, информира CNNMoney.com.

Общо 46% от 1 012-те участници в годишното проучване на Fidelity Investments са споделили, че не се чувстват богати и предприемат действия по преоценяване и възстановяване на състоянието си.

Този резултат представлява голяма промяна в сравнение с миналата година, когато само 19% от участниците са заявили, че не се чувстват богати. От Fidelity отдават спада на намаляващите състояния на богатите, в това число 19% спад в приходите на домакинствата и 28-процентен спад в собствеността на недвижимите имоти.

Базираната в Бостън компания за финансови услуги Fidelity описва средностатистическия участник в проучването като човек, който разполага с активи на стойност 3.5 млн. долара и годишен доход на домакинството в размер на 306 000 долара.

Милионерите споделят за различните начини, по които преструктурират портфейлите си в условията на рецесия. Мечи настроените залагат повече на ценни книжа с фиксирана доходност, докато оптимистично настроените купуват повече акции, според Fidelity.

Средната възраст на милионерите е 59 г., според Fidelity, което означава, че повечето от тях са достатъчно възрастни, за да преживели последните четири рецесии в САЩ, започнали с първата петролна криза от 70-те години на миналия век. Повечето милионери, около 77% от тях, заявяват, че положението никога не е било толкова лошо, както сега.

Оптимизмът си има и своите предимства. Милионерите, които използват финансовия спад като възможност да купуват, са по-богати от тези, които не са толкова оптимистично настроени като активите им са средно с 1 млн. долара повече, казват от Fidelity.

Около две трети от участниците в проучването смятат, че САЩ е най-обещаващата държава за инвестиции, следвана от Китай.

Милионерите оценяват щатската икономика като много слаба, но очакват подобрение през 2010 г., което ще бъде оглавено от ръст на фондовия пазар.

Повечето от участниците в проучването също така очакват данъците да се повишат в следващите пет години, като 72% от тях очакват по-големи данъци върху капиталовите печалби, 67% очакват по-високи налози върху печалбите от дивиденти.