Когато фармацевтът от Джорджия Джон Пембъртън създава Coca-Cola през 1886 г. е твърде вероятно да не е предполагал, че скромното му нововъведение ще постигне статута, на който той се радва днес на световния пазар. В крайна сметка това не е само продукт, който се продава добре. Това е газирана безалкохолна напитка номер едно в света.

Дори и марка, която се продава в над 200 страни обаче може да има проблеми. В случая с Coca-Cola те произтичат от множеството нелепи слухове, които витаят около продукта от години. Проблемът става дори още по-сериозен в ерата на интернета, когато дори и най странното твърдение може да бъде разпространено в световната мрежа и да бъде вменено като истина на милиони хора буквално за минути.

Ето и някои от твърденият, съпътстващи Coca-Cola през годините, подбрани от CNBC:

Кокаинът е една от оригиналните съставки на Coca-Cola. (Вярно)

Coca-Cola първоначално е предлагана като пенкилер, който се предполага, че освен всичко друго, лекува състояния като главоболие, импотентност и пристрастяване към морфин. В края на 19-и век не е било необичайно незначителни количества кокаин да присъстват в съмнителни медицински лекарства за ободряване и еликсири. Като такъв, продуктът е именуван на ядки от кола и екстрат от листа от кока, двете съставки, които се считали за "лековити" по това време.

Дете починало в Бразилия след като пило диетична кола и яло Mentos. (Невярно)

Този слух идва от видеоклип, циркулиращ в интернет през 2006 г., на който се показват зрелищните последствия от пускането на бонбонче Mentos в бутилка диетична кола. Смесването на въглеродния диоксид в колата с порестата повърхност на бонбончето води до образуването на хипергазиран гейзер от диетична кола високо във въздуха.

Този мит обаче е неверен, защото сдъвкването на бонбончето Mentos унищожава порестата му повърхност, която е необходим компонент за образуването на балончета въглероден диоксид.

Coca-Cola съдържа съставки, които нарушават ислямските хранителни закони. (Невярно)

Според сайта на Coca-Cola компанията спазва хранителните закони на всяка страна, в която развива дейност. Това включва страни като Саудитска Арабия, Малайзия и Пакистан, чиято основна религия и Исляма. Освен това правителствата на тези страни са обявили Coca-Cola като "подходяща за консумация от мюсюлмани."

Преводът на "Coca-Cola" на диалекта Мандарин означава "да позволиш на устата да се наслади." (Вярно)

Когато Coca-Cola първоначално навлиза на китайския пазар през 1928 г., няма буквален превод на името на продукта на диалекта Мандарин. Компанията решава този въпрос като намира четири китайски йероглифа, които когато бъдат поставени един до друг фонетично възпроизвеждат звуците "ко-кa-кo-лa", без в същото време да създават фраза, която звучи комично, безсмислено или като нещо лошо. След кратък период на експериментиране, правилната последователност от йероглифи е намерена и въпреки че буквалния й превод е "да позволиш на устата да се наслади," може също така да означава и "нещо вкусно, което носи удоволствие."

Coca-Cola веднъж изтегля печатна реклама съдържаща нецензурно изображение. (Вярно)

Coca-Cola пуска реклама на австралийския пазар през 1995 г., която очевидно е могла да бъде проверена малко по-добре преди да излезе. Рекламата е обикновена илюстрация на бутилка кола разположена сред ледени кубчета. Дотук всичко е добре. За съжаление творецът на рекламата също така включва и нещо допълнително, което не било забелязано докато плакатът вече не е отпечатан в огромен тираж и разпространен из страната. Това допълнително нещо е силует на човек извършващ нецензурен акт, който се мъдрел в сенчестите контури на едно от ледените кубчета. Цялата тази ситуация не се подобрява и от факта, че плакатът носел слогана "Усетете извивките!!" Компанията уволнява твореца и го съди.

Заводи на Coca-Cola са били мишена на терористични организации и в резултат на това, малки количества отрова са открити в кутийки от кола. (Невярно)

На сайта на Coca-Cola се казва, че "тези слухове са абсолютно неверни." От компанията заявяват, че имат много предпазни мерки, с които да защитят съставките, използвани в продуктите й.

Coca-Cola може да се използва ежедневно в готвенето. (Вярно)

Изрично на сайта на Coca-Cola е посочено, че напитката може да се използва като заливка при печенето за шунка, при което се получава "вкусен сос." От компанията също така твърдят, че напитката може да се използва при готвенето на пържоли.

Coca-Cola може да се използва за почистването на домашни уреди и автомобили (Невярно)

Жалко, че този слух не е истина, тъй като щеше да е много удобно да разполагаме с една единствена евтина субстанция, която може да почиства тоалетни, акумулатори и стъкла на коли, докато в същото време разхлабва болтове и премахва ръжда. За съжаление такъв продукт не съществува и уебсайтът на Coca-Cola предлага, ако искате да използвате нещо домашно, за да почистите хладилника си, да се придържате към оцета.

Зъб оставен в чаша с Кока-кола ще бъде напълно разложен за една нощ. (Невярно)

Киселинните свойства на Кока-Кола вероятно правят този слух правдоподобен. Въпреки всичко, това е само слух. Киселинното съдържание се намира в много много напитки, включително в натуралните като суроватка и плодов сок.