До края на годината в новата 3G мрежа на Северна Корея се очаква да бъде регистриран милионният потребител на мобилен телефон, информира Reuters.

Това е едва четири години след като хората бяха хвърляни в затвора или бяха екзекутирани за това, че притежават мобилен телефон.

Повечето потребители на мобилни телефони са в столицата Пхенян, дом на представителите на елита на бедната страната, които разполагат с пари, за да си купят телефон и да си плащат месечните сметки.

"Има астрономически ръст в сравнение дори и с преди две години," казва Майкъл Хей, адвокат и бизнес консултант, който работи в Пхенян през последните седем години.

Преди две години в Северна Корея е имало по-малко от 70 000 потребители.

"Всички сервитьорки в кафенетата имат телефони и ги ползват. Да не говорим за бизнесмените. Те не спират да говорят."

Северна Корея вдигна забраната за ползване на мобилни телефони през 2008 г., подписвайки четиригодишен договор с египетския оператор Orascom за изграждането на 3G мрежа в партньорство с правителството.

Според доклад от този месец на Nautilus Institute for Security and Sustainability 60% от хората на възраст между 20 и 50 г. използват мобилни телефони в Пхенян. Градът е с население около 3 милиона души.

Цените на разговорите през тази година падат, което допринася за ръста в търсенето.

Потребителите на мобилни телефони обаче не могат да звънят извън страната и не могат да ползват интернет. Правителството продължава да цензурира международните новини, които достигат до страната.

3G мрежата покрива 94% от населението, но едва 14% от територията на страната, според Orascom.

Севернокорейци, които са избягали в Южна Корея, твърдят, че разходите за закупуването на телефон и плащането на разговорите са непосилни за повечето хора. Телефоните струват около 350 долара в страната, където средният месечен доход е около 15 долара.

В Северна Корея се използват и нелегални евтини телефони, които ползват китайските мрежи, но обхватът им е само по граничните райони.

Според анализатори 3G мрежата не представлява заплаха за правителството по начина, по които мобилните телефони се използваха при бунтовете в Арабския свят през тази година. Стриктният контрол върху държавните медии ограничава познанията на хората за случващото се във външния свят и в страната няма непосредствени нагласи за бунт.

Северна Корея забрани употребата на мобилни телефони през 2004 г., след железопътна експлозия на място, през което няколко часа по-рано с влак беше минал лидерът Ким Чен Ир. Тогава имаше подозрения, че взривът е бил активиран с мобилен телефон.

Вдигането на забраната от Пхенян позволи на Orascom да влезе на пазара. Компанията инвестира около 400 млн. долара, за да разработи първата и единствена 3G мрежа.

Миналата седмица Orascom обяви, че в момента мрежата има над 800 000 потребители, в сравнение с 300 000 по същото време година по-рано.

Въпреки манията по потайността и контрола, авторитарният режим в Северна Корея се отваря към телекомуникационните услуги и насърчава развитието на IT сектора.