Александър Семенов е морски биолог, специализиран в безгръбначните животни. Той е ръководител на екипа водолазите на Московския държавен университет.

Семенов е и професионален фотограф, който има над 9 години опит и се интересува най-вече от научна макрофотография в естествени среди.

Тя дава възможност да се наблюдават животни, които не могат да бъдат правилно проучени в лабораторни условия.

„Моята лична цел е да изучавам подводния живот чрез обектива на камерата и да засиля интереса на хората към морската биология. Правя това, като споделям всички мои открития в социалните медии, публични лекции, филми, изложби и различни медийни събития," посочва Семенов пред BoredPanda.

Видеоклипът, който ще видите по-долу, е перфектно доказателство, че Семенов обича това, което прави толкова, колкото и самото море.

По време на едно от гмурканията си под леда в Бяло море в Русия, той снима същество, известно като морски ангел.

Висококачествените кадри разкриват красотата на малкия морски плужек, както и невероятното умение на Семенов да работи с камерата.

Морските ангели са красиви и мистериозни създания, разказва Семенов. Тези мекотели са сред най-изследваните обекти в невробиологията, но в същото време малко се знае за техния жизнен цикъл.

В един момент те изведнъж се появяват под ледената шапка, покриваща морето, а след няколко седмици са толкова много, че в един кубичен метър вода може да има до 500 морски ангела. С техния размер от 3-5 см това е доста зрелищна гледка. ⠀

Те започват активно да се чифтосват и след известно време се появяват малки ангели с размери от само 1-3 мм. Само за няколко седмици те прерастват във възрастни, които изчезват веднага щом водата се затопли до 3-5 градуса по Целзий.

Никой не знае къде отиват, но на следващата зима - през февруари, те отново се появяват под леда. Известно е само, че могат да оцелеят без храна повече от шест месеца, като значително намаляват размера си по време на гладуването.

Досега никой не е измислил как да проследи живота на мъничкия ангел в студените морета през цялата година, за да разбере къде се крие той. ⠀

Водолазът посочва, че той и неговите колеги са станали учени и пътешественици, защото са вдъхновени от приключенията на Жак Ив Кусто и неговия екип, както и от книгите на Жул Верн и Тур Хейердал.

Според Семенов е време новото поколение изследователи да разкаже всичко за приключенията си на деца и тийнейджъри, за да могат и те да се превърнат в това, за което имат смелостта да мечтаят.