Когато на 15 януари подводен вулкан изригна в близост до островната държава Тонга в Тихия океан, той предизвика огромни ударни вълни и цунами.

Сега учени започват да разбират колко силно е било изригването на вулкана.

То не само покри по-голяма част от Тонга с вулканична пепел, унищожи домове и предизвика цунами, което уби най-малко трима души, но също така успява да достигне до ръба на космоса, показват нови сателитни данни на НАСА.

"Вулканът създава едно от най-големите смущения в космоса в днешно време," казва Брайън Хардинг, физик в Университета на Калифорния, Бъркли и основен автор на нов доклад, в който се обсъждат направените констатации.

За проучването, публикувано наскоро в журнала Geophysical Research Letters, учените са използвали сателитни данни от мисия на НАСА, която носи името Ionospheric Connection Explorer (ICON), както и от Европейската космическа агенция. Те са установили, че след изригването струя от газ и частици са предизвикали ветрове с ураганна скорост и необичайни електрически потоци в горните слоеве на земната атмосфера, известни също като йоносфера, пише Insider.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Джордж МаргонисСлед две години в дигитален формат, Шумът на парите отново се завръща пред публика


Данните сочат, че вулканът е изпратил силни ветрове в най-тънките слоеве на земната атмосфера, където скоростта им се е увеличила. "При достигането на йоносферата и ръба на космоса ICON е засякла скорости на вятъра от до 725 км/ч. Това ги прави най-силните ветрове на височина под 190 км, измерени от началото на мисията," се казва в изявление на агенцията. (При най-мощните урагани на земята максималната скорост на вятъра е около 320 км/ч.)

След като достигат до горната част на атмосферата, силните ветрове също така засягат елетрически поток, който се придвижва от изток на запад и носи името екваториален електроджет. След изригването на вулкана течението достига пет пъти обичайната си сила и сменя посоката си на няколко пъти.

"Екваториалният електроджет е много силен електрически ток от стотици киловати, който се движи в в тясна лента в близост до екватора," казва Хардинг пред Space.com. "Той обикновено тече на изток и понякога посоката му може да бъде обръщана от геомагнити бури. Това е обаче е първият път, в който виждаме как обръща напълно посоката си и се засилва заради нещо, което се е случило на Земята."